ČEZ: Temelín vyrobil 10 milionů MWh elektřiny. Dlouhodobě kryje pětinu české spotřeby

22.08.2017 13:37

Elektřinu, která by českým domácnostem vystačila na 8 měsíců, vyrobila Jaderná elektrárna Temelín od začátku roku. Na 10 milionů MWh elektřiny potřebovala 7 měsíců a 17 dní. Dosud nejrychleji 10 miliónů MWh vyrobily oba temelínské bloky vloni, konkrétně za 7 měsíců a 25 dní. Dlouhodobě Temelín svou výrobou kryje pětinu české spotřeby.

ČEZ: Temelín vyrobil 10 milionů MWh elektřiny. Dlouhodobě kryje pětinu české spotřeby
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ
reklama

Zvládnutí plánované odstávky se skoro dvoutýdenním předstihem bylo jedním z důvodů, že Temelín 10 miliónů MWh elektřiny vyrobil o týden rychleji než loni. Navíc šlo o jedinou letošní odstávku pro výměnu paliva. Druhá začne až v samotném závěru roku a je plánována na necelé tři měsíce. Pozitivně se projevily i modernizace v jaderné a nejaderné části, které ČEZ v Temelíně realizoval v uplynulých letech. Tyto úpravy přinesly navýšení původního projektového výkonu o 200 MWe, což odpovídá výkonu velkého uhelného bloku. V případě obou českých jaderných elektráren může být zvýšení výkonu vlivem modernizací srovnáno dokonce s blokem jaderným.

Přestože nejnáročnější odstávkové období mají technici v Temelíně už za sebou, na jakékoli odhady jsou velmi opatrní. „Nejde o žádný rekord nebo mimořádný výsledek. Průběh roku nám zatím potvrzuje efekt správně naplánovaných změn i dotažených modernizací. Pro konečný výrobní výsledek bude důležitý hladký provoz i po zbývající čtyři měsíce,“ poznamenal Bohdan Zronek, ředitel divize Jaderná energetika ČEZ.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. V současnosti je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí bezpečnou a bezemisní produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2016 vyrobila 12,1 miliard kWh elektrické energie. Jižní Čechy by s elektřinou z Temelína vydržely téměř 4 roky, českým domácnostem by stačila na deset měsíců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj nesouhlasí s udělením výjimky pro opatovickou elektrárnu

16:34 Královéhradecký kraj nesouhlasí s udělením výjimky pro opatovickou elektrárnu

Královéhradecký kraj nesouhlasí s udělením výjimky z emisních limitů pro společnost Elektrárny Opato…