ČEZ se poprvé postaral o přepravu LNG tankeru přes oceán

25.05.2025 13:51 | Tisková zpráva

Další úspěšný milník v oblasti LNG má za sebou ČEZ. Do nizozemského terminálu v Eemshavenu dorazil téměř 300 metrů dlouhý tanker s LNG, u kterého se ČEZ poprvé staral o celou plavbu.

ČEZ se poprvé postaral o přepravu LNG tankeru přes oceán
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

Dosud energetická společnost vždy objednávala LNG jako ucelenou službu a náklad převzala až v terminálu v Eemshavenu. Nyní měli odborníci z ČEZ na starost celý navigační a logistický řetězec, tedy jednání se zkapalňovacím terminálem ve Spojených státech, pronájem lodi, nakládku v USA i samotnou cestu přes Atlantský oceán a návrat lodi zpět. Zvládnutím další části procesu zacházení s LNG posiluje ČEZ dále své know-how v oblasti obchodování s komoditami, a tak i energetickou bezpečnost České republiky. 

„Terminál na LNG v nizozemském Eemshavenu se stal jedním z pilířů energetické bezpečnosti České republiky, podílí se na zajišťování plynu pro region a stabilizaci trhu, což se pozitivně promítá i v koncových cenách pro naše zákazníky. Nizozemský terminál byl vůbec prvním terminálem na zkapalněný zemní plyn spuštěným v Evropě od začátku války na Ukrajině. Zatím do terminálu připlulo 51 lodí s nákladem 4,6 mld. m3 plynu určeného pro Českou republiku. Teď poprvé jsme převzali loď u pobřeží Texasu a starali se o její cestu přes celý Atlantský oceán,“ řekl místopředseda představenstva ČEZ Pavel Cyrani. 

Od Eemshavenu se terminály LNG staly základním stavebním kamenem energetické bezpečnosti regionu i jednotlivých států. Právě terminály se státní účastí nebo státními zárukami se podařilo zprovoznit nejrychleji. Vzhledem k velikosti těchto projektů a jejich rizikovosti pro soukromé investory nebo nutnosti rychlých povolovacích řízení byla v těchto případech role státu klíčová. Státy měly eminentní zájem zajistit stabilní dodávky plynu a prakticky ve všech v regionu provozovaných terminálech tak mají jednotlivé země většinový nebo minimálně poloviční podíl. Nizozemské terminály vlastní z poloviny státní společnost Gasunie, polský terminál patří z poloviny polskému státu. V Německu vlastní stát plovoucí terminály Wilhelmshaven a Brunsbüttel. V budoucím pevninském terminálu v Brunsbüttelu bude mít polovinu německý stát a významný podíl má i nizozemská státní společnost Gasunie. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

ČEZ , doprava , energie , plyn , zdroje , Lng , TZ

autor: Tisková zpráva

style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací

Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…