ČMKBK: Roční kontrakty elektřiny i zemního plynu zdražily

06.06.2016 14:48

Cena ročního kontraktu elektřiny na Českomoravské komoditní burze Kladno ve 22. týdnu znovu stoupla, vzrostla i cena zemního plynu.

ČMKBK: Roční kontrakty elektřiny i zemního plynu zdražily
Foto: cmkbk.cz
Popisek: Českomoravská komoditní burza Kladno - logo

V uplynulém týdnu bylo na energetickém trhu ČMKBK uzavřeno 121 kontraktů na dodávku 49,4 tisíce MWh elektřiny a zemního plynu pro konečné odběratele v hodnotě 29,1 milionu korun.

Cena ročního kontraktu silové elektřiny v nízkém napětí se zvýšila proti 21. týdnu o 8,3 % s uzavíracím kurzem 780 Kč/MWh. Kontrakt ve vysokém napětí zdražil proti předchozímu obchodování (druhá polovina května) o 7,7 % na 769 Kč/MWh.

Rovněž cena ročního kontraktu zemního plynu se vydala vzhůru, a to v maloodběru o 4,5 % na 445 Kč/MWh a ve velkoodběru o 3,8 % na 432 Kč/MWh.

Koncem května využila energetického trhu ČMKBK k nákupu energií Plzeň, která vyčíslila úsporu proti letošním cenám na 24 milionů korun. Jak uvedl náměstek plzeňského primátora Pavel Kotas, západočeská metropole využila květnových cen silové elektřiny i zemního plynu. „Tuto poptávku jsme prostřednictvím burzovního brokera zadali do obchodního systému Českomoravské komoditní burzy Kladno, která je pro konečné odběratele centrálním tržním místem pro nákup energií.

Nákup jsme tím maximálně zefektivnili a výsledná cena, která je proti současnosti o 30,84 procenta nižší u elektřiny a o 38,25 procenta nižší u zemního plynu, tomu odpovídá,“ vysvětlil Pavel Kotas.

Českomoravská komoditní burza Kladno vznikla v roce 1995 dle zákona č. 229/1992 Sb., o komoditních burzách a na základě státních povolení udělených Ministerstvem průmyslu a obchodu a Ministerstvem zemědělství. Obchodování s energiemi organizuje ČMKBK v samostatné sekci Energetická burza od roku 2002, která je tak první energetickou burzou v České republice a největším energetickým burzovním trhem s dodávkami energií ve střední Evropě.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policisté z odboru pátrání opět zasahovali

19:03 Policisté z odboru pátrání opět zasahovali

Během dvou dnů zadrželi dva dlouhodobě hledané muže.