ČNB: Pamětní stříbrná mince k 600. výročí vydání čtyř pražských artikulů

9. 7. 2020 16:00

Česká národní banka vydala pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 600. výročí vydání čtyř pražských artikulů. Mince jsou v prodeji od středy 1. července 2020.

ČNB: Pamětní stříbrná mince k 600. výročí vydání čtyř pražských artikulů
Foto: Česká národní banka
Popisek: Česká národní banka, logo.
reklama

Pražské artikuly byly politickým programem umírněného křídla husitů z roku 1420 a staly se základním zákonem husitského hnutí. Požadovaly svobodné hlásání slova Božího, přijímání pod obojí, konec světského panování kněží a rovné trestání těžkých hříchů. Artikuly byly vyústěním padesátiletého úsilí reformních teoretiků od Viklefa přes Husa až po revoluční kazatele a výsledkem složitých jednání mezi husitskými stranami. Na čáslavském sněmu v červnu 1421 byly artikuly dodatečně prohlášeny za zemský zákon.

Pamětní dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném (standard) a špičkovém (proof), má průměr 31 mm a hmotnost 13 gramů. V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou bude emitováno 5 800 kusů a dalších 11 300 kusů pak ve špičkové kvalitě, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou s vlysem.

Autorem mince je přední český medailér akademický sochař Michal Vitanovský a razila ji Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.

Na lícní straně dvousetkoruny je ztvárněna skupina osob u kulatého stolu. Při horním okraji mince je umístěn text ČESKÁ REPUBLIKA a při spodním okraji označení nominální hodnoty 200 Kč a značka České mincovny.

Na rubové straně jsou vyobrazeny symboly jednotlivých artikulů (svobodného hlásání slova božího, přijímání z kalicha, konec světského panování kněží a trestání smrtelných hříchů). Artikuly jsou doplněny kompozicí husitských zbraní. Při horním okraji mince je umístěn text ČTYŘI PRAŽSKÉ ARTIKULY a při spodním okraji se nacházejí letopočty 1420 o 2020. Při pravém okraji mince jsou umístěny iniciály autora mince.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Mince k 600. výročí vydání čtyř pražských artikulů je v pořadí již čtvrtou letošní dvousetkorunou. Následující pamětní stříbrná mince v nominální hodnotě 200 Kč, která vyjde 2. prosince 2020, bude připomínat 150. výročí narození architekta Adolfa Loose.

Emisní plán ČNB na léta 2016-2020 počítá pro letošní rok s pěti emisemi stříbrných mincí s nominální hodnotou 200 Kč, jednou emisí s nominálem 500 Kč a dvěma emisemi zlatých mincí s nominálem 5 000 Kč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Vlaky a autobusy budou jezdit jako o prázdninách, turistické linky přestanou jezdit na čas úplně

10:57 Moravskoslezský kraj: Vlaky a autobusy budou jezdit jako o prázdninách, turistické linky přestanou jezdit na čas úplně

Kvůli vládou nařízenému omezení pohybu se opět změní jízdní řády regionálních autobusů i vlaků. Jako…