Získávání peněz od veřejnosti podléhá na finančním trhu silné regulaci, jejímž základním smyslem je ochrana klientů a jejich peněžních prostředků. Významným prvkem této ochrany je pojištění vkladů, které v ČR zajišťuje Fond pojištění vkladů a jehož se povinně účastní všechny banky a družstevní záložny.
Přibývají ale případy, kdy vklady od veřejnosti přijímají v rozporu se zákonem i subjekty, které k tomu nemají příslušné oprávnění. Velice často se tak děje na základě smluv o zápůjčce či smluv o úvěru uzavíraných s osobami z řad veřejnosti, jimiž se tyto subjekty snaží pravidla obejít. Takto shromážděné prostředky ovšem nespadají pod systém pojištění vkladů ani pod propracovaný systém dohledu nad finančním trhem v ČR a činnost spočívající v jejich shromažďování nepodléhá přísné právní regulaci.
ČNB proto varuje veřejnost před spoluprací s nelegálními poskytovateli takové finanční služby. V případě, že fyzická osoba svěří své peníze subjektu bez oprávnění, podstupuje vážné riziko ztráty všech prostředků.
Zákon o bankách z důvodu ochrany peněžních prostředků vkladatelů považuje neoprávněné přijímání vkladů od veřejnosti za velmi závažné protiprávní jednání. Tomu odpovídají i sankce, které může ČNB za porušení zákona uložit.
ČNB toto protiprávní jednání dosud potrestala sankcemi v řádu jednotek až desítek milionů korun. V roce 2025 například pravomocně uložila pokuty ve výši 12 a 15 milionů korun.
Vzhledem k tomu, že případy této činnosti se vyskytují stále častěji, je zřejmé, že ukládané pokuty zatím dostatečně nenaplňují jednu ze základních funkcí správního trestání, kterou je generální prevence. Z tohoto důvodu bude ČNB svou sankční politiku v této oblasti i nadále zpřísňovat.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva