ČNK ICOMOS: Ministře Kupko, zasáhněte a opravte železniční most pod pražským Vyšehradem

10.11.2023 13:21 | Tisková zpráva

Neprodleně zahajte opravy železničního mostu pod Vyšehradem, vyzval dnes Český národní komitét ICOMOS v otevřeném dopise ministra dopravy Martina Kupku. Odvolal se na zasedání Centra světového dědictví UNESCO v Rijádu. Komitét ministra vyzval, aby zasáhl a netoleroval porušování zákonů Správou železnic.

ČNK ICOMOS: Ministře Kupko, zasáhněte a opravte železniční most pod pražským Vyšehradem
Foto: icomos.cz
Popisek: ICOMOS - logo

Národní komitét oslovuje ministra dopravy kvůli mostu opakovaně. Správa železnic dosud nepodnikla žádné kroky k opravě této významné kulturní památky, most nenatřela, ani neobjednala projekt jeho opravy, konstatuje komitét v dopise. Most je součást Pražské památkové rezervace, památky světového dědictví UNESCO.

„Tím porušuje platné zákony České republiky a její mezinárodní závazky. Žádám Vás o naléhavý zásah vůči Vám podřízené organizaci, Správě železnic, která zcela selhává v péči o tuto kulturní památku,“ píše v otevřeném dopise profesor Václav Girsa, prezident ČNK ICOMOS.

Správa železnic na místo projektu opravy mostu objednala za více než 3 miliony korun posudek EIA na nový trojkolejný most. „Tedy de facto posudek na zbourání kulturní památky. To považujeme za naprosto skandální,“ dodává Girsa.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Jiří Vosecký byl položen dotaz

SLK

Nemyslíte, že SLK táhne dolů STAN? To se podle mě taky dost zpronevěřilo svému programu. Nemyslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČČK: Revoluční trénink první pomoci míří do škol

7:23 ČČK: Revoluční trénink první pomoci míří do škol

Český červený kříž proškolí během jednoho roku téměř 100 tisíc studentů ve všech krajích pomocí inov…