ČOI: 50 % kontrolovaných bazarů a zastaváren porušilo zákony

06.10.2017 19:46

Česká obchodní inspekce ve 2. čtvrtletí 2017 provedla kontroly bazarů a zastaváren a zjistila porušení zákonů u poloviny z nich.

ČOI: 50 % kontrolovaných bazarů a zastaváren porušilo zákony
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI
reklama

Nejčastěji obchodníci neinformovali o podmínkách reklamace a nevyznačili v dokladu o zakoupení, že se jedná o výrobek použitý nebo s vadou. „Česká obchodní inspekce bude v kontrolách i nadále pokračovat, jelikož výsledky potvrdily u poloviny provozoven nedostatky. Za dlouhodobý pozitivní trend lze považovat, že ani v tomto čtvrtletí ČOI nezjistila porušení zákona č. 247/2006 Sb., o omezení provozu bazarů a zastaváren v noční době, tj. od 22.00 do 06.00 hodin, kdy je přijímání do zástavy, nákup a prodej veškerých použitých výrobků a výrobků bez nabývacích dokladů, zakázán,“ říká ústřední ředitel České obchodní inspekce Mojmír Bezecný.

Česká obchodní inspekce v období od 1. dubna do 30. června 2017 uskutečnila kontrolní akci zaměřenou na plnění povinností provozovatelů bazarů a zastaváren. Konkrétně se jednalo o dodržování zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu a zákona č. 247/2006 Sb., o omezení provozu zastaváren a některých jiných provozoven v noční době (tzn. v době od 22.00 do 06.00 hodin). Inspektoři provedli 119 kontrol a porušení zákonů zjistili u 59 z nich (50,0 %).
Česká obchodní inspekce také spolupracovala s dalšími kontrolními orgány, kdy 5 kontrol bylo s živnostenskými úřady a 4 kontroly s Policií ČR.

Nejvíce obchodníci porušovali zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele:

  • v 35 případech prodávající nedodrželi povinnost řádně informovat spotřebitele o rozsahu, podmínkách reklamace, spolu s údaji o tom, kde lze reklamaci uplatnit (§ 13),
     
  • v 28 případech prodávající porušili povinnost vyznačit v dokladu o zakoupení výrobku informaci o tom, že se jedná o výrobek použitý nebo s vadou (§ 16 odst. 3),
     
  • ve 14 případech obchodníci nevydali doklad o zakoupení výrobků nebo služeb, ačkoli o něj spotřebitel požádal, nebo nevydali doklad bez zákonem stanovených náležitostí (§ 16 odst. 1),
     
  • ve 13 případech prodávající řádně neseznámil spotřebitele s cenou nabízených výrobků a poskytovaných služeb (§ 12).

Porušení dalších ustanovení zákona o ochraně spotřebitele bylo zjišťováno v menším rozsahu.

Inspektoři ČOI dále v 5 případech zjistili porušení ustanovení § 7 zákona č. 253/2008 Sb., o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu, kdy prodávající porušili povinnost identifikace a kontroly klienta. Porušení dalších právních předpisů bylo zjištěno v 5 případech, kdy došlo například k porušení Nařízení Evropské unie o značení textilních výrobků nebo výskytu neověřených nebo předpisům neodpovídajících měřidel.

Uložené sankce:

Česká obchodní inspekce uložila ve 2. čtvrtletí 2017 provozovatelům bazarů a zastaváren celkem 67 pokut v celkové hodnotě 163 000 Kč. Dále vydala zákaz prodeje na 43 kusů výrobků, které nesplňovaly právní předpisy, Jednalo se například o náušnice a náhrdelníky. Hodnota zakázaného zboží činila 4 668 Kč. Dalším opatřením zakázala používání 2 kusů měřidel, které neodpovídaly obecně závazným právním předpisům, technickým normám nebo jiným technickým předpisům, popřípadě schválenému typu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Finanční správa: Jak se vyhnout chybám při placení záloh na paušální daň a vzniku nedoplatků

20:29 Finanční správa: Jak se vyhnout chybám při placení záloh na paušální daň a vzniku nedoplatků

Blíží se termín zaplacení čtvrté zálohy na paušální daň, která platí od ledna roku 2021. Finanční s…