ČOI: Kontrola kuchyňských elektrospotřebičů odhalila nedostatky

08.12.2021 9:45 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce provedla kontrolní akci zaměřenou na malé kuchyňské tepelné elektrospotřebiče. ČOI vyhodnotila 20 typů výrobků, nedostatky zjistila téměř u poloviny kontrolovaných elektrospotřebičů.

ČOI: Kontrola kuchyňských elektrospotřebičů odhalila nedostatky
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Česká obchodní inspekce provedla v rámci mezinárodní kontrolní akce kontroly zaměřené na dodržování směrnic EU. Do této akce bylo zapojeno 10 dozorových orgánů ze států Evropské unie.

V rámci ČR bylo inspektory ČOI kontrolováno u 18 distributorů a 2 výrobců 20 typů kuchyňských elektrospotřebičů. Dále bylo 9 typů výrobků (2 fritézy, 3 minitrouby, 2 vaflovače, 2 topinkovače) odebráno k technickému testování.

Zjištěné nedostatky a uložená opatření 

Všechny odebrané výrobky byly testovány z hlediska plnění technických a administrativních požadavků (značení, návody k použití, bezpečnostní instrukce).

Inspektoři zjistili ve 4 případech nedostatky v informačních povinnostech (návod k použití nebo bezpečnostní instrukce) a 2 typy výrobků nebyly označeny kontaktními údaji výrobce.

Na základě technického testování na odborném pracovišti bylo prokázáno, že 7 typů (3 minitrouby, 1 vaflovač, 2 toustovače, 1 fritéza) z 9 testovaných produktů je nevyhovujících po technické stránce. To znamená, že pouze 2 výrobky byly shledány vyhovujícími po technické stránce.

Lze tedy konstatovat, že na základě výsledků technického i administrativního testování 20 typů kontrolovaných výrobků byly nedostatky zjištěny u celkem 9 typů, což je téměř polovina.

Za porušení příslušných právních předpisů uložila Česká obchodní inspekce ve 2 případech pokutu v celkové hodnotě 7 000 Kč.

Výsledky kontrolní akce zaměřené na malé kuchyňské tepelné spotřebiče potvrzují, že se téměř u poloviny kontrolovaných výrobků vyskytují nedostatky jak technického, tak administrativního charakteru. Vzhledem k poměrně vysokému počtu zjištění bude Česká obchodní inspekce v kontrolách pokračovat i v dalším období. 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Královéhradecký kraj: Archeologové pod budoucím pavilonem jičínské nemocnice našli vzácný kus sošky z doby kamenné

12:39 Královéhradecký kraj: Archeologové pod budoucím pavilonem jičínské nemocnice našli vzácný kus sošky z doby kamenné

Práce na výstavbě nového multifunkčního pavilonu v oblastní nemocnici Jičín za 318 milionů korun bez…