ČOI: O Dušičkách se prodávaly neznačené výrobky bez cenovek

17.11.2015 7:35 | Zprávy

Svátky Dušiček jsou pro většinu z nás příležitostí zastavit se a vzpomenout na svoje zemřelé a na pietním místě zapálit svíčku nebo položit kytičku. A aby nikdo nešel vzpomínat s prázdnýma rukama, o to se snažily i letos stovky prodejců tzv. dušičkového zboží, kteří v tomto období rozmnožují řady klasických prodejen květin o stánkový prodej. Ne všichni tito příležitostní prodejci věnců, kytic, květinových vazeb, umělých či živých květin a širokého sortimentu svíček však dodržují základní povinnosti stanovené právními předpisy pro prodej tohoto zboží.

ČOI: O Dušičkách se prodávaly neznačené výrobky bez cenovek
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

O tom se stejně jako v minulých letech přesvědčili inspektoři České obchodní inspekce, kteří zjistili nedostatky v plné třetině z téměř dvou set kontrol. Nejčastěji zjišťovali prodej výrobků bez označení výrobce nebo dovozce, bez povinných informací k bezpečnému používání a mnohdy i bez uvedení ceny. Na místě uložili inspektoři celkem 35 pokut za 40 500 Kč a zakázali prodej 724 výrobků za více než 83 000 Kč. Další dvě desítky kontrolovaných subjektů čeká za porušení povinností při prodeji správní řízení.

V období od 1. října do 5. listopadu 2015 monitorovaly jednotlivé inspektoráty ČOI dle situace ve svých regionech prodejní místa se sortimentem tzv. dušičkového zboží. Následné kontroly byly zaměřeny zejména na stánkový prodej věnců, květinových vazeb a širokého sortimentu svíček. Inspektoři kontrolovali dodržování obecně závazných právních předpisů, zejména plnění informačních povinností, a poctivost prodeje. Celkem zkontrolovali 178 prodejních míst a nedostatky zjistili v 61 případech, tj. 34,4 %.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Ing. Vlastimil Hebr byl položen dotaz

Jak zaručíte, že tu nehrozí cenzura a zneužití veřejnoprávních médií pro vaši propagandu?

Podle poslance Nerušila se má kontrolovat obsah veřejnoprávních médií. To jako vážně? Já mám obavu, že jen nahlas řekl, co za tím zrušením poplatků fakt je. Státní propaganda v médiích a tvrdá cenzura tu už byla, fakt dopustíte, aby se vrátila? Já chápu, že se vám nemusí líbit, co média píší nebo vy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS zahájil kartelové řízení se dvěma IT firmami

16:32 ÚOHS zahájil kartelové řízení se dvěma IT firmami

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil v minulých dnech správní řízení se dvěma společnostmi, …