ČOI: Plynové tlakové lahve opakovaně vykazují nedostatky

17.05.2021 17:00

Česká obchodní inspekce kontrolovala bezpečnost tlakových lahví s obsahem technických plynů, které se obvykle využívají k čepování limonád, piva nebo jiných nápojů. Inspektoři zkontrolovali 22 typů těchto výrobků a u 6 typů zjistili nedostatky.

ČOI: Plynové tlakové lahve opakovaně vykazují nedostatky
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Česká obchodní inspekce vyhodnotila kontrolní akci zaměřenou na přepravitelná tlaková zařízení – opakovaně plnitelné tlakové lahve. Při plnění a distribuci těchto lahví může docházet k závažnému porušování právních předpisů, které mohou ohrozit i bezpečnost uživatele.

V roce 2020 provedla ČOI 28 kontrol u hospodářských subjektů, které byly v postavení distributora. U nich zkontrolovala 22 typů těchto produktů a porušení právních předpisů zjistila u 6 typů výrobků. Nedostatky se týkaly povinného značení shody (1 případ), kdy výrobek byl naplněn jinou látkou, než pro kterou byl vyroben, což zákon nedovoluje.  V 5 případech chyběly údaje o určení obsahu tlakové lahve, o nebezpečí, které souvisí s obsahem. Rovněž na ní nebyla uvedena bezpečnostní upozornění, které je nutné respektovat při skladování a provozu lahve. V 1 případě chyběly předepsané informace v českém jazyce.

Česká obchodní inspekce za porušení právních předpisů uložila 4 pokuty příkazem na místě v celkové hodnotě 13 000 Kč. V 1 případě vydala návrh na zahájení správního řízení za přestupek a v 1 případě uložila zákaz uvádění a dodávání na trh výrobku do doby zjednání nápravy.

Kontrolní akce prokázala opakované nedostatky týkající se tlakových zařízení na přepravu plynů, které již byly zjištěny v předchozí kontrolní akci v roce 2019, kdy ČOI zkontrolovala 5 typů tlakových lahví a nedostatky zjistila u 3 typů. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Deset nových přírodních památek a jejich ochranná pásma

14:29 Jihomoravský kraj: Deset nových přírodních památek a jejich ochranná pásma

Hlavním cílem procesu je u nově navržených chráněných území zavedení územní ochrany pro dané lokalit…