ČOI: V červenci došlo k výraznému zlepšení odebraných vzorků PHM

30.08.2017 17:36

Česká obchodní inspekce zaznamenala v měsíci červenci výrazné zlepšení kvality odebraných vzorků pohonných hmot oproti měsíci červnu a to téměř o 2,5 %. Z 212 odebraných vzorků nevyhověly pouze dva, jednalo se o naftu.

ČOI: V červenci došlo k výraznému zlepšení odebraných vzorků PHM
Foto: Česká televize
Popisek: ČOI

Česká obchodní inspekce pravidelně sleduje kvalitu pohonných hmot na území České republiky podle zákona č. 311/ 2006 Sb., o pohonných hmotách a vyhlášky č. 133/2010 Sb., o jakosti a evidenci pohonných hmot. Subjektem kontroly jsou čerpací stanice PHM na území České republiky.

Česká obchodní inspekce odebrala v červenci 212 vzorků pohonných hmot. Stanoveným jakostním požadavkům nevyhověly 2 odebrané a kontrolované vzorky, což představuje 0,9 % nevyhovujících vzorků.

Česká obchodní inspekce zjistila, že oproti měsíci červnu došlo v měsíci červenci k výraznému zlepšení u odebraných vzorků automobilových benzinů z 7,4 % na 0,0 %. Zhoršení zaznamenala u vzorků motorové nafty z 0,8 % na 2,0 %. Vzorky směsného paliva SMN 30, FAME a Etanolu E 85 nebyly v měsíci červenci 2017 odebrány.

Inspektoři v celkovém hodnocení a porovnání jakosti odebraných vzorků PHM v měsíci červenci 2017 oproti měsíci červnu 2017 zaznamenali zlepšení kvality z  3,3 % na 0,9 %, což je zlepšení téměř o 2,5 %. 

Česká obchodní inspekce vydala v jednom případě opatření ve formě zákazu na 10 330,36 l motorové nafty v hodnotě 298 547,40 Kč.

Motorové nafty
Českou obchodní inspekcí bylo ve sledovaném období odebráno a kontrolováno celkem 101 vzorků motorové nafty. Z tohoto počtu odebraných vzorků nesplnily 2 vzorky jakostní požadavky příslušné technické normy. V jednom případě kontrolovaný vzorek motorové nafty nevyhověl v jakostním parametru „Bod vzplanutí“, kdy naměřená hodnota tohoto jakostního parametru byla 50,0 °C (minimální hodnota při zahrnutí nejistoty měření 53,0 °C). U druhého vzorku motorové nafty bylo laboratorní zkouškou zjištěno překročení maximální přípustné hodnoty obsahu síry, naměřená hodnota 26,1 mg/kg (maximální hodnota při zahrnutí nejistoty měření 12,0 mg/kg).
Zbývající kontrolované a analyzované vzorky motorové nafty splnily jakostní parametry stanovené technickou normou ČSN EN 590 (2014) – Motorová paliva – Motorové nafty – Technické požadavky a metody zkoušení.
Biopaliva v pohonných hmotách
Ve sledovaném období byl kontrolován obsah methylesterů mastných kyselin u 101 vzorků motorové nafty. Obsah ethanolu v automobilových benzinech byl zkontrolován u 84 vzorků. Laboratorními rozbory nebylo zjištěno překročení přípustné horní hranice obsahu biosložek u odebraných vzorků sledovaných motorových paliv.

Výsledky podle inspektorátů

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rosatom bude spolupracovat se Střední Amerikou

22:11 Rosatom bude spolupracovat se Střední Amerikou

S rozvojem využívání jaderných technologií pro mírové účely bude ve Střední Americe pomáhat ruská ko…