ČSSZ: Řízení o důchodu s mezinárodním prvkem se týkalo každé jedenácté žádosti

21.07.2017 14:58 | Zprávy

Za prvních šest měsíců letošního roku obdržela Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) téměř 108 tisíc žádostí o důchod, z toho bezmála 9% podíl tvořily žádosti, ve kterých lidé uvedli, že pracovali, resp. získali dobu důchodového pojištění i v cizině.

ČSSZ: Řízení o důchodu s mezinárodním prvkem se týkalo každé jedenácté žádosti
Foto: ČSSZ
Popisek: Česká správa sociálního zabezpečení

Zajistit, aby osoby, které pracovaly ve dvou či více státech, nebyly poškozeny na svých důchodových právech oproti osobám, které pracovaly pouze v jednom členském státě, mají za cíl tzv. evropská koordinační nařízení a také mezinárodní smlouvy o sociálním zabezpečení. Ta kromě jiného zaručují, že se uplatňuje princip sčítání dob pojištění. V praxi to znamená, že dobu důchodového pojištění získanou v jiném smluvním státě lze zohlednit pro nárok na český důchod v takovém rozsahu, ve kterém ji potvrdí instituce (nositel pojištění) daného státu. Toto platí jak pro starobní důchody, tak i pro důchody invalidní či pozůstalostní.

Jak se tato skutečnost promítne do důchodu

Lidé s pracovní historií v zahraničí díky tomu mohou pobírat důchod ze dvou nebo i několika států, na které se vztahují tzv. evropská koordinační nařízení nebo mají s ČR podepsanou smlouvu o sociálním zabezpečení. Jsou mezi nimi i tací, kterým náleží důchod z českého důchodového systému, i když v ČR, popř. bývalém Československu, odpracovali jen několik let, popř. studovali.

Nárok na důchod z českého důchodového pojištění mají ale lidé jen tehdy, pokud splní podmínky stanovené českými zákony. V případě starobního důchodu musí dosáhnout stanoveného důchodového věku a získat potřebnou dobu pojištění. Pokud nezískali v ČR dostatečný počet let, započítají se jim doby, které získali v některém členském státě EU nebo státě, se kterým má ČR uzavřenou smlouvu o sociálním zabezpečení (tzv. smluvní stát). Díky principu sčítání dob pojištění tak splní podmínku získání potřebné doby důchodového pojištění. Dobu odpracovanou na území tzv. nesmluvního státu (např. Nový Zéland) však nelze pro nárok na český důchod započítat. Výjimkou by byla situace, kdy by za takové období bylo v ČR zaplaceno dobrovolné důchodové pojištění.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Kde berete jistotu, že většina občanů ČR chce EURO?

Tvrdit, že jsme se k tomu zavázali při vstupu není argument, od té doby se toho přeci dost změnilo. A já třeba nevidím v přijetí žádný přínos pro obyčejné lidi, jako jsem třeba já. Můžete mi vysvětlit, co mi přinese? Zvýší se tím třeba má mzda nebo zlevní se ceny bydlení, potravin, služeb? Podle mě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NPÚ: Novinka pro fanoušky hry Kingdom Come

13:21 NPÚ: Novinka pro fanoušky hry Kingdom Come

Díky fenoménu hry Kingdom Come: Deliverance II. se zvýšil zájem české i zahraniční veřejnosti o hrad…