ČSÚ: 150 lidí v Teplicích diskutovalo o životním prostředí

22.10.2015 18:49 | Zprávy

V Teplicích se dnes konala konference „25 let Programu Teplice“ o zásadním vlivu znečištěného životního prostředí na zdravotní stav obyvatel Ústeckého kraje. Pořádal ji Český statistický úřad ve spolupráci s Univerzitou J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Akademií věd ČR. Zúčastnilo se jí 150 lidí.

ČSÚ: 150 lidí v Teplicích diskutovalo o životním prostředí
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Akce proběhla ve dnech, kdy vláda rozhodla o prolomení limitů těžby v dole Bílina. Jejím cílem bylo připomenout výsledky Programu Teplice a upozornit na to, že dané téma je stále aktuální. „Jako Severočeška mám za to, že dopady ekonomické krize a sociální problémy regionu sice zdánlivě mohou odsouvat otázky životního prostředí do pozadí, nicméně z hlediska kvality lidského života nesmějí být tyto aspekty opomíjeny. Jsme zodpovědní vůči budoucím generacím za to, v jakých podmínkách budou žít. V kontextu současných událostí se určitým ústupkem stala vzdálenost těžby od obytné zóny z původně diskutovaných 170 metrů na 500 metrů, a to pravděpodobně zásluhou iniciativy řady organizací a společností, které se za tímto účelem spojily,“ upozornila Iva Ritschelová, předsedkyně ČSÚ.

Program Teplice byl mezinárodním výzkumem, který probíhal v letech 1991-1999. Vůbec poprvé v historii Československa, resp. Česka, bylo intenzivně monitorováno znečištěné ovzduší. Vznikly studie zaměřené na zdravotní stav populace, na kvalitu spermií nebo poruchy dýchacích funkcí u dětí. Zcela novým poznatkem byl význam vlivu znečištěného ovzduší na vývoj plodu v prvním měsíci těhotenství.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Radek Koten byl položen dotaz

Lékaři

Já si lékařů vážím a nemají to snadné. Už samotné studium a ta zodpovědnost. Na druhou stranu dost jistě vlivem médií sledujeme případy, kdy došlo k nějakému pochybení na straně lékařů. Je tak na jejich nahrávání opravdu něco tak špatného a nepochopitelného? Já teda mám s lékaři dobrou zkušenost, al...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní: Balcarka prodlužuje otevírací dobu

10:29 Správa jeskyní: Balcarka prodlužuje otevírací dobu

Třináct tuzemských aktuálně zpřístupněných jeskyní zahájí provoz dle otevírací doby pro letní prázdn…