ČSÚ: Loňská stavební produkce byla mírně nad úrovní EU

17.03.2020 21:43

Stavební produkce vzrostla v roce 2019 meziročně o 2,6 %, což je mírně nad úrovní EU jako celku. Většina států zaznamenala v loňském roce růst stavební produkce, pokles se projevil pouze na Slovensku a ve Španělsku.

ČSÚ: Loňská stavební produkce byla mírně nad úrovní EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Českého statistického úřadu
reklama

Stavební produkce v Evropské unii loni navázala na úspěchy z předchozích let a meziročně vzrostla o 2,4 % pro EU27. Převážná většina států zaznamenala meziroční růsty stavební produkce, pokles se projevil pouze na Slovensku (meziročně -3,3 %) a ve Španělsku (-2,4 %). „Výkon stavebnictví v České republice se pohyboval mírně nad úrovní EU, index stavební produkce vzrostl o 2,6 %. Stavební produkce v Německu, Polsku a Rakousku rostla rychleji než u nás,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Růst stavební produkce táhlo v Evropě spíše inženýrské stavitelství, za EU27 meziročně vzrostlo o 3,4 %. Česká republika, Rakousko a Německo si připsaly vyšší růsty než průměr EU, naopak Slovensko a Polsko po předchozích vysokých růstech v inženýrské výstavbě zaznamenaly pokles. Pozemní stavitelství rostlo v roce 2019 v EU27 o 2,5 % a v této oblasti byl výkon České republiky nepatrně pod průměrnou úrovní (+2,1 %). Také na Slovensku rostla pozemní výstavba pomaleji (+0,5 %). Rychleji než v EU jako celku rostlo pozemní stavitelství v Německu, Rakousku a především v Polsku, které dosáhlo až na dvouciferný růst.

Aktuální data o vývoji stavební produkce v Evropě naleznete na webu ČSÚ ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní fond životního prostředí: 101 projektů usiluje o titul nejlepší adaptační opatření

20:29 Státní fond životního prostředí: 101 projektů usiluje o titul nejlepší adaptační opatření

Ve třetím ročníku soutěže Adapterra Awards, která hledá inspirativní projekty na zvládání dopadů kli…