ČSÚ: Růst tržeb zaznamenaly v prvním čtvrtletí pouze informační a komunikační činnosti

10.05.2021 10:06 | Zprávy

v 1. čtvrtletí se tržby ve službách očištěné o kalendářní vlivy meziročně reálně snížily o 7,9 %, bez očištění o 8,4 %. Sezónně očištěné tržby ve službách reálně mezičtvrtletně vzrostly o 0,5 %.

ČSÚ: Růst tržeb zaznamenaly v prvním čtvrtletí pouze informační a komunikační činnosti
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„V prvním čtvrtletí pokračoval meziroční pokles tržeb ve většině sledovaných odvětví, nejvýraznější byl v odvětvích spojených s cestovním ruchem. Například cestovním kancelářím nebo ubytovacím zařízením klesly tržby o více než 70 %, letecká doprava nebo pohostinství nedosáhly ani poloviny loňských hodnot. Opatření proti šíření koronaviru zasáhla také filmový a hudební průmysl, kam patří kina, která musela být zavřená. Naopak dařilo se poštovním a kurýrním činnostem, kterým se tržby zvýšily skoro o čtvrtinu,“ říká Marie Boušková, ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ.

tabulka

 

Vývoj v 1. čtvrtletí 2021

Mezičtvrtletně se tržby ve službách1) v 1. čtvrtletí po očištění o sezónní vlivy zvýšily reálně o 0,5 %. Mezičtvrtletní růst zaznamenala odvětví informačních a komunikačních činností, administrativních a podpůrných činností a odvětví dopravy a skladování. Pokles naopak vykázala odvětví ubytování a pohostinství, profesních, vědeckých a technických činností a činnosti v oblasti nemovitostí.

Meziročně se tržby po očištění o kalendářní vlivy snížily o 7,9 %. Meziroční snížení zaznamenala všechna odvětví služeb, kromě informačních a komunikačních činností.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Tisková zpráva

Rozpad EU

Dobrý den, opravdu myslíte, že je rozpad EU pravděpodobný? Že si kapříci vypustí rybník, a že rozpad země jako třeba Francie nebo Německo dopustí? A vlastně je vůbec rozpad možná jinak, než že z EU většina států vystoupí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Ministerstvo spravedlnosti: Veřejně dostupné informace týkající se spisu 50 T 4 / 2017

19:15 Ministerstvo spravedlnosti: Veřejně dostupné informace týkající se spisu 50 T 4 / 2017

Informace k vývoji tzv. kauzy bitcoinů před darováním státu.