„Datový portál GIS je pro ČSÚ dalším krokem, jak zájemcům usnadnit použití otevřených statistických dat. Díky zkušenostem s realizací Statistického geoportálu jsme si ověřili význam geografických dat pro statistiku a jejich využití v praxi. Geodata, jako strategická komodita, jsou dnes nezbytná pro efektivní plánování, rozhodování a rozvoj různých oblastí veřejného a soukromého sektoru,“ říká Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu, a připomíná: „Nezávislá média mají nezastupitelnou roli v demokratických společnostech. Spolehlivá a věrohodná oficiální statistická data jsou pro jejich práci klíčová. Nestrannost a nezávislost ČSÚ je jednou ze záruk objektivnosti a důvěryhodnosti našich statistik.“
Český statistický úřad a jeho údaje byly v loňském roce zmiňovány ve více než 40 tisících zprávách v médiích. Důležitost statistik ČSÚ pro novináře se odráží i v míře citovanosti jeho zaměstnanců, kterých vloni média citovala v celkem 6 390 zprávách 154. Nejčastěji se novináři v souvislosti s daty ČSÚ zajímali o informace z oblasti cenových statistik, národních účtů, vývoje ekonomiky a trhu práce. Velkou pozornost věnovali i zemědělským statistikám a volbám.
Přejete si v brzké době další návštěvu Volodymyra Zelenského v České republice?Anketa
Odbor komunikace ČSÚ zodpověděl v roce 2024 celkem 406 dotazů médií, v průměru 34 měsíčně. Nejčastější témata dotazů se týkala vývoje maloobchodních cen a demografických údajů. Dále následovaly požadavky na informace o průběhu a výsledcích voleb a data o zahraničním obchodě. Řada dalších novinářských dotazů souvisela s tématy 12 tiskových konferencí, které ČSÚ v roce 2024 pořádal.
„Naše data jsou dostupná bez rozdílu všem a ve stejný čas na základě principu rovného přístupu k informacím. Děláme také vše potřebné pro to, aby si nejen novináři mohli vyhledat potřebná data bez naší pomoci. Rozšiřujeme nabídku otevřených dat, zatraktivňujeme web i databáze, poskytujeme audionahrávky citací a nově i video komentáře k důležitým tématům. Uživatelé tak nemusí ani využívat zákon o svobodném přístupu k informacím,“ upozorňuje Jan Cieslar, tiskový mluvčí ČSÚ. Cenným zdrojem informací je též časopis Statistika&My (ZDE).
Na Odbor komunikace se novináři obraceli i s méně standardními požadavky, jako například na počty osob se jménem Horymír či údaje o zubní hygieně obyvatel Česka. Zajímali se i o cenu Rubikovy kostky v 80. letech 20. století nebo demografické událostí pro přestupný 29. únor. Mezi častá témata dotazů patřily květnové svatby, počty stoletých lidí a před letní prázdninovou sezónou statistiky utonulých. I tyto nestandardní dotazy se podařilo zpravidla plně zodpovědět, případně novináři získali odkazy na zdroje dat mimo ČSÚ.
ČSÚ v roce 2024 rovněž pokračoval v aktivním působení na sociálních sítích a na všech platformách zaznamenal nárůst sledujících. Na síti X (ZDE) bylo publikováno 560 příspěvků a počet nových sledujících stoupnul o 11 %. Na Instagramu (ZDE) bylo zveřejněno 425 příspěvků a počet sledujících narostl o více než 21 %. Na síti LinkedIn (ZDE) došlo k nárůstu zájmu o 20 % a na YouTube (ZDE) o 11 %. Účty ČSÚ na sociálních sítích naleznou uživatelé pod názvem @czstatistika.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva