ČT2 jde svou cestou už půl století. Nejdříve s rodinnou zábavou, teď s dokumenty

04.05.2020 8:38 | Zprávy

V neděli, 10. května, to bude přesně padesát let od chvíle, kdy mohli českoslovenští diváci naladit poprvé dva televizní programy. Nová stanice sloužila zpočátku k rozšíření nabídky zábavy i zpravodajství, zejména sportovního. V devadesátých letech se ale kanál stále více orientoval na kulturu.

ČT2 jde svou cestou už půl století. Nejdříve s rodinnou zábavou, teď s dokumenty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Už tehdy získaly na druhém programu neotřesitelnou pozici původní dokumenty. Dnes je ČT2 nejvýznamnějším partnerem českých dokumentaristů a autorů publicistiky, zaměřuje se i na originální hranou tvorbu, ceněnou zahraniční produkci a menšinové žánry.

„Česká televize každý rok nabídne divákům přes pět tisíc hodin dokumentárních pořadů, přičemž asi polovinu z nich tvoří díla českých dokumentaristů, pro které je právě program ČT2 dlouhodobě hlavním partnerem a vysílací platformou. Na Dvojce ale nachází prostor i mnohé další, již osm let je domovem Večerníčku, a od půlky března hostí také originální vzdělávací pásmo UčíTelka. Kromě toho se na Dvojce usadily i pořady pro menšinového diváka či ceněné zahraniční seriály a cykly,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a doplňuje: „Diváckou spokojenost s vysíláním dokládá i vysoké hodnocení originality programu. Dvojka dosáhla v loňském roce dvaasedmdesáti procent, společně s ČT art se jedná o nejvyšší čísla v rámci České televize.“

Dvojka pravidelně uvádí kratší žánrové pořady vyráběné v rámci tematických řad věnujících se menšinám, své stále místo tak mají v programu například pořady Náš venkov, Cesty víry, Queer, Klíč, Nedej se nebo Televizní klub neslyšících. Pevnou součástí programu je v posledních letech také zahraniční tvorba, ať se jedná o kultovní celovečerní filmy vysílané v cyklu Velikáni filmu, klasické westerny či novodobou produkci. Výrazný prostor dostává rovněž to nejlepší ze seriálové tvorby, například Hra o trůny, Dům z karet, Sherlock, Babylon Berlín nebo nejnověji Příběh služebnice.

Prim ve vysílání však hrají dokumenty. Jejich podíl dosáhl loni bezmála na polovinu vysílacího času ČT2. Česká televize spolupracuje nejen s respektovanými dokumentaristy, ale i se začínajícími tvůrci. Pestrá je i paleta dokumentárních žánrů, kromě dokumentárních cyklů a celovečerních snímků se diváci Dvojky mohou setkat také s žánrem typu dokudrama, dokureality či dokusoap. „V roce padesátého výročí druhého programu jsme se rozhodli přijít s jednou novinkou, aktuálním dokumentem. Je to žánr, který je ve světě velmi úspěšný, nicméně u nás dosud neměl takovou tradici. Jsme ale přesvědčeni, že bude fungovat i v našem vysílání. Pro letošní rok chystáme takových dokumentů hned deset. Pro Dvojku chceme dokumentární tvorbu jako profilový žánr zachovat i do budoucna, tak aby se ČT2 a dokument staly svým způsobem synonymem,“ doplňuje Petr Dvořák.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

Česká televize , ČT , ČT2

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Plná popelnice? Pražské služby nabízejí snadné řešení s humorem

10:17 Plná popelnice? Pražské služby nabízejí snadné řešení s humorem

Černé popelnice občas doslova přetékají. Výsledkem je nepořádek kolem a zbytečné komplikace při svoz…