ČVUT: Fakulta stavební propojila mladé výzkumníky ze Západu a Východu v oblasti jaderné bezpečnosti

07.11.2017 18:41

Celkem čtyřicet studentů, mladých vědců jejich pedagogů a expertů ze zemí Visegrádské čtyřky, Běloruska a Ukrajiny, kteří se specializují na jadernou bezpečnost, poprvé v historii díky letní škole na Fakultě stavební ČVUT sdílejí svoje poznatky. Do budoucna by tak mohlo toto setkání vytvořit předpoklady pro vznik přímých kontaktů pro spolupráci vědců ze Západu a Východu.

ČVUT: Fakulta stavební propojila mladé výzkumníky ze Západu a Východu v oblasti jaderné bezpečnosti
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.
reklama

Desetidenní akce se koná díky grantu na tvorbu nových mladých vědeckých kolektivů z výzvy Východní vlna, který získala Fakulta stavební ČVUT v Praze z mezinárodního Visegrádského fondu. Setkání probíhá od 1. do 10. listopadu.

„Naše letní škola je konkrétně zaměřena na problematiku zabránění šíření radiace pomocí betonu. Setkávají se tu mladí vědci studující oblasti aplikací pro jaderné elektrárny, úložiště jaderného odpadu, zdravotnická zařízení a technologie pro nové materiály. Letní škola probíhá v termínu, kdy pořádáme i zasedání Mezinárodní komise pro ozářený beton (ICIC) a jsme rádi, že řada odborníků z tohoto zasedání přijde studentům přednášet. Setkají se tak s největšími kapacitami z oboru,“ vysvětluje doc. Petr Štemberk z katedry betonových a zděných konstrukcí Fakulty stavební ČVUT v Praze, která akci pořádá.

„Kromě sledování přednášek a prezentací studenti budují mezinárodní týmy, v jejichž rámci hledají možná témata mezinárodní spolupráce a řeší detaily spolupráce, jako například efektivní způsoby komunikace, předávání výsledků, řízení výzkumných týmů na dálku i možnosti setkávání. Jedná se zde o propojení dvou zcela odlišných přístupů, které se však velmi zajímavě doplňují, v čemž vidíme hlavní přínos a také obrovskou příležitost pro budoucí aplikace“ popisuje průběh akce doc. Štemberk. Do budoucna by tak i díky tomuto setkání mohl vzniknout most propojující vědecké poznatky z této oblasti mezi zeměmi Visegrádu a Běloruskem a Ukrajinou. Studenti a pedagogové účastnící se letní školy přitom pocházejí z nejvýznamnějších technických univerzit jednotlivých zemí. Při pobytu v Česku mimo jiné zavítají i do vybraných jaderných zařízení a seznámí se s jejich provozem.

České vysoké učení technické v Praze patří k největším a nejstarším technickým vysokým školám v Evropě. V současné době má ČVUT osm fakult (stavební, strojní, elektrotechnická, jaderná a fyzikálně inženýrská, architektury, dopravní, biomedicínského inženýrství, informačních technologií) a studuje na něm přes 21 000 studentů. Pro akademický rok 2017/18 nabízí ČVUT svým studentům 128 studijních programů a v rámci nich 453 studijních oborů. ČVUT vychovává odborníky v oblasti techniky, vědce a manažery se znalostí cizích jazyků, kteří jsou dynamičtí, flexibilní a dokáží se rychle přizpůsobovat požadavkům trhu. V roce 2017 se ČVUT umístilo v hodnocení QS World University Rankings, které zahrnuje více než 4400 světových univerzit, v oblasti „Civil and Structural Engineering" na 51. – 100. místě, v oblasti „Mechanical Engineering“ na 151. – 200. místě, v oblasti „Computer Science and Information Systems" na 201. – 250. místě, v oblasti „Electrical Engineering“ na 151. – 200. místě. V oblasti „Mathematics“ na 251. – 300. místě a „Physics and Astronomy“ na 151. – 200., v oblasti „Natural Sciences“ na 220. místě, v oblasti „Architecture“ na 101. – 150. místě, v oblasti „Engineering and Technology“ na 201. místě. V celkovém hodnocení obhájilo ČVUT svoje umístění na 601. – 800. příčce a je tak stále nejlepší tuzemskou technickou univerzitou. Více informací najdete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM získal pozemek v hodnotě 18 milionů, pocházející z trestné činnosti

22:48 ÚZSVM získal pozemek v hodnotě 18 milionů, pocházející z trestné činnosti

Středočeské pracoviště ÚZSVM získalo na základě rozsudku Městského soudu v Praze pozemek v okrese Pr…