ČVUT: Mezi laureáty Ceny Neuron pro mladé vědce je i doc. Daniel Sýkora

17.05.2017 8:41 | Zprávy

Ve středu 24. května převezme v pražském Divadle Archa doc. Daniel Sýkora z katedry počítačové grafiky a interakce Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze Cenu Neuron pro mladé vědce. Vůbec poprvé v historii je toto ocenění uděleno v oblasti computer science – doc. Sýkora ho získá za algoritmy pomáhající v práci ilustrátorům.

ČVUT: Mezi laureáty Ceny Neuron pro mladé vědce je i doc. Daniel Sýkora
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT, logo.

Doc. Daniel Sýkora se věnuje vývoji algoritmů, které šetří čas výtvarným umělcům při rutinních činnostech. V roce 2016 například představil nástroj pro automatickou stylizaci 3D obrazu StyLit. Ten dokáže věrně reprodukovat výtvarníkův styl, a vytvořit tak syntetické malby, které svou realističností zmatou i odborníka. Unikátní software je sofistikovanější než současné dostupné komerční nástroje.

Unikátnost řešení, které vyvinul tým doc. Sýkory, spočívá v syntéze obrazu založené na předloze, což je nový výzkumný směr počítačové grafiky.

K udělení ocenění se vyjádřil také děkan Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, prof. Pavel Ripka: „Výzkum doc. Sýkory má dlouhodobě fantastické výsledky, a proto mě velice těší, že právě on je jedním z laureátů Ceny Neuron. Ještě více oceňuji, že do soutěžních kategorií přibyla i kategorie computer science, protože v této oblasti je Fakulta elektrotechnická ČVUT silná a jistě budeme mít šanci na získání dalších ocenění i v příštích letech. Počítačová grafika je náročný obor, který ale dokáže ke studiu techniky přilákat středoškoláky i středoškolačky.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jindřich Rajchl byl položen dotaz

Závislost na Rusku

Když budeme závislí na Rusku, tak nejenže mu tím pomůžeme, ale v konečném důsledku, jak nám to prospěje? Možná se teď ropa a plyn zlevní, ale co do budoucna? Proč vy i ostatní neusilujete hlavně o to, abysme nebyli závislí na druhých?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká televize + Český rozhlas: Vyjádření k vládnímu návrhu zákona o médiích veřejné služby

16:08 Česká televize + Český rozhlas: Vyjádření k vládnímu návrhu zákona o médiích veřejné služby

Vládní návrh zákona o médiích veřejné služby nepřináší promyšlenou koncepci ani deklarovanou moderni…