ČVUT v Praze dnes koupilo Galerii Jaroslava Frágnera

12. 11. 2020 8:37

Rektor ČVUT v Praze doc. Vojtěch Petráček dnes podepsal spolu s Ing. arch. Martinem Peterkou, předsedou správní rady Nadace české architektury, kupní smlouvu zastřešující koupi Galerie Jaroslava Frágnera (č. p. 169) na Betlémském náměstí, Praha 1.

ČVUT v Praze dnes koupilo Galerii Jaroslava Frágnera
Foto: ČVUT
Popisek: ČVUT
reklama

Vedení ČVUT řešilo formou řady jednání koupi Galerie Jaroslava Frágnera více než rok. „Díky vlastnictví této nemovitosti dojde nyní k uzavření areálu Betlémské kaple a Betlémského paláce, které již jsou v majetku ČVUT,“ řekl rektor ČVUT v Praze doc. Vojtěch Petráček.  

Cílem projektu tak nebude pro ČVUT primárně zisk, ale vytvoření kulturního prostoru v historickém centru Prahy. „Takovéto místo nejenom oživí stávající kulturní prostředí, ale významně posílí povědomí o ČVUT u veřejnosti a přivede k nám nové studenty. Zároveň takto můžeme přispět ke zvýšení kvality kulturního života v centru Prahy. Rovněž poskytneme prostor pro aktivity našim studentům, a tak se galerie stane místem meziuniverzitní studentské kulturní spolupráce,“ dodává rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček.

Kombinací všech prostor a spojením Betlémské kaple s Frágnerovou galerií (existuje v podzemí a můstkem) vznikne propojený celek, který umožní přivést do prostor galerie mnohem více osob během prohlídek areálu, umožní spojit realizaci výstav s hudebními událostmi v galerii, v Betlémské kapli nebo ve studentském klubu. Spojení umožní rovněž pořádání odborných konferencí v několika sálech areálu.

Jakmile skončí pandemický stav, bude ČVUT v Praze usilovat o rozšíření počtu kulturních a komerčních akcí, jejichž organizátorům nabídne větší prostorovou kapacitu a kvalitnější zázemí. Aktuálně má Betlémská kaple pro výstavy k dispozici Lapidárium, které by spolu s dalšími prostory mohlo být do budoucna vyžíváno ve vyšším měřítku, a to včetně edukativních akcí pro rodiny s dětmi. V části prostor ČVUT plánuje studentský klub s gastronomickým zázemím v podzemní restauraci v budově Frágnerovy galerie.

K dalším krokům vedoucím k oživení prostor Betlémské kaple bude patřit pořízení nových varhan, na které aktuálně probíhá veřejná sbírka prostřednictvím Spolku absolventů ČVUT v Praze.   

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČEZ: V únoru provedli zdravotníci v jaderných elektrárnách tři tisíce testů. Kapacitu ještě rozšíří

13:30 ČEZ: V únoru provedli zdravotníci v jaderných elektrárnách tři tisíce testů. Kapacitu ještě rozšíří

Jen za únor provedli zdravotníci v jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany celkově tři tisíce test…