Celní správa: Aktivní zálohy zaplní českobudějovické náměstí

20.10.2019 18:38

Slavnostní nástup pěší roty Aktivních záloh Krajského vojenského velitelství Č. Budějovice a jednotek Policie ČR, Hasičského záchranného sboru a Celní správy ČR při příležitosti oslav 15. výročí vzniku roty. V pátek 25. října 2019 od 12 hodin se na náměstí Přemysla Otakara II. za účasti hejtmanky Ivany Stráské, primátora Jiřího Svobody, představitelů armády, policie, hasičů a celníků uskuteční slavnostní nástup pěší roty Aktivní zálohy Krajského vojenského velitelství.

Celní správa: Aktivní zálohy zaplní českobudějovické náměstí
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo

S jednotkami pěší roty se nástupu zúčastní také četa příslušníků 15. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, která je partnerským útvarem českobudějovických záložníků. Jednotky IZS budou zastoupené příslušníky Policie ČR, Hasičského záchranného sboru a Celní správy ČR. Součástí slavnostního ceremoniálu bude také výstava techniky. Ta bude přístupná veřejnosti už od desáté hodiny ranní. Chybět nebude ani čestná jednotka Posádkového velitelství Praha. Celkem se počítá s účastí 150 uniformovaných příslušníků.

Společnou částí nástupu pěší roty bude i položení věnců a květin u pamětní desky T. G. Masaryka na budově radnice při příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu. Celou odpolední ceremonii doprovodí Ústřední vojenská hudba Praha.

Podobný nástup se na náměstí uskutečnil před více než deseti lety. „Bylo to v roce 2008, kdy pěší rota převzala prapor z rukou hejtmana Jihočeského kraje. Letos jsme k ceremoniálu přizvali také policii, hasiče a celníky. S jejich příslušníky pěší rota za dobu své existence spolupracuje v rámci různých cvičení, proto si myslíme, že by na náměstí neměli chybět,“ řekl praporčík Miroslav Lyga, tiskový mluvčí Krajského vojenského velitelství. „Tento slavnostní akt příslušníci Policie ČR, Hasičského záchranného sboru i celní správy určitě podpoří a vyšlou na nástup také svoje čestné jednotky. Pro návštěvníky této události si navíc všichni „muži a ženy ve zbrani“ připravili statické ukázky techniky i své práce,“ dodává major Jiří Matzner z Krajského ředitelství Policie ČR.

Pěší rota vznikla k 1. lednu 2004 a je složena z příslušníků Aktivní zálohy Armády České republiky. V roce 2015 obdržela jednotka od Československé obce legionářské čestný název „Pěší rota brigádního generála Františka Vávry“.

Obyvatelům a návštěvníkům se pořadatelé předem omlouvají za možné nepříjemnosti spojené s menším dopravním omezením v okolí náměstí po dobu konání akce. „Nechtěli jsme to řešit kompletní uzávěrkou náměstí pro dopravu. Snažíme se slavnostním nástupem návštěvníky potěšit, ne je tímto aktem nějak omezovat,“ uvedl praporčík Lyga.

V pátek 24. října 2019 v době od 19:30 do 22:00 bude část vnitřní plochy náměstí Přemysla Otakara II. uzavřená pro generální nácvik. Řidiči musí počítat s velmi krátkým omezením provozu v ulici Žižkova třída, Jeronýmova, Na Sadech, Kanovnická a U Černé věže, a to v době mezi 19:30 a 20:00 a mezi 21:30 a 22:00, po dobu, než se jednotky přesunou ze shromaždiště (budova KVV na Žižkově tř. 37) na náměstí a po nácviku zpět.
Podobný scénář omezení provozu se očekává i v pátek 25. října mezi 11:30 a 12:00 a mezi 13:30 a 14:00. V tento den nebude možno využít parkovacích stání na západní (radnice) a jižní (hotel Dvořák) straně náměstí. Na krátkou dobu, někdy mezi 12:30 a 13:00, bude po dobu kladení věnců u pamětní desky T. G. Masaryka zastavena doprava na náměstí. U všech těchto dopravních omezení budou asistovat příslušníci Vojenské a Městské policie.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Správa železnic a DB Netz vybraly projektanta Krušnohorského tunelu

22:22 Správa železnic a DB Netz vybraly projektanta Krušnohorského tunelu

Správa železnic a DB Netz uzavřely smlouvu s dodavatelem na zajištění projektové přípravy přeshranič…