Celní správa: Karlovarští celníci zajistili zboží za téměř 20 milionů korun

09.06.2022 10:29 | Tisková zpráva

Karlovarští celníci v boji proti prodeji padělků nepolevují. V květnu zajistili zboží porušující práva duševního vlastnictví v hodnotě bezmála 20 milionů korun.

Celní správa: Karlovarští celníci zajistili zboží za téměř 20 milionů korun
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo

V průběhu měsíce května proběhla akce „KOSA“ zaměřená na prodej zboží podezřelého z porušování práv duševního vlastnictví. Příslušníci odboru Dohledu Celního úřadu pro Karlovarský kraj provedli ve svém regionu 20 kontrol, z nichž bylo 17 pozitivních.

Tentokrát zaměřili svou pozornost na areál tržiště Svatý Kříž na Chebsku a Lipový Dvůr v katastru obce Aš. Za celý měsíc květen při kontrolách zajistili bezmála 2 500 kusů zboží, jež vykazovalo znaky padělků, jehož prodejem by majitelům ochranných známek vznikla škoda dosahující bezmála 20 milionů korun.

Obchodníci v prostorách před stánky i v nich nabízeli zboží jako originály světoznámých značek. Nejčastěji se jednalo o textil, obuv, kabelky, batohy, opasky, hodinky či brýle, ale čím dál častěji se celníci setkávají i s dalším zbožím porušujícím práva duševního vlastnictví, jakými jsou například padělky rostlinných postřiků. Zajistili 60 litrů herbicidních přípravků ROUNDUP, jež se nacházely v různých velikostech spotřebitelského balení, od 1 litru až po pětilitrové kanystry. Z výsledků kontrol je patrné, že se nejedná pouze o podezření z porušení práv duševního vlastnictví, ale vzhledem k tomu, že celníci zajistili chemický přípravek, který není originálním zbožím, existuje zde riziko poškození nejen životního prostření, ale také zdraví osob, jež s přípravkem manipulují. 

Přestože stánkařům hrozí zajištění zboží, opakovaně ho nabízejí. Všechny zajištěné výrobky skončily ve skladu celního úřadu. V případě, že by se majitelé ochranných známek rozhodli využít tzv. zjednodušený postup, budou případy předány právnímu oddělení Celního úřadu pro Karlovarský kraj a zboží bude zlikvidováno. Celníci budou v kontrolách nejen na tržnicích pokračovat i nadále.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

Věříte v naplnění smluv třeba v NATO?

Už kolikrát jsme byli svědky toho, jak se různé smlouvy porušují. Myslíte, že by v případě potřeby jednalo NATO opravdu podle smluv a rychle? Já si třeba nejsem jistá, zda by třeba kvůli nám nebo Pobaltským státům šli ostatní do války. A jestli, tak jak dlouho by třeba aktivace článku 5 trvala?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŽP: Miliony pomohou záchranným stanicím, CITES i farmářům s ochranou stád před vlky

22:54 MŽP: Miliony pomohou záchranným stanicím, CITES i farmářům s ochranou stád před vlky

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) dlouhodobě podporuje kvalitní péči o živočichy v záchranných …