Celní správa: Ostravští celníci odhalili magnety na tachografu

15.01.2019 22:35

V sobotu v odpoledních hodinách prováděli ostravští celníci z oddělení Mobilního dohledu kontrolu na dálnici D1, kilometr 368, směr Bohumín. Hlídka zastavila nákladní vozidlo estonské imatrikulace a požádala řidiče, aby předložil doklady. Při kontrole jim mj. ukázal i digitální kartu řidiče, která nevykazovala žádný údaj o činnosti – jízdě.

Celní správa: Ostravští celníci odhalili magnety na tachografu
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo

Digitální karta řidiče byla vyhodnocena v programu TAGRA, kdy tento program potvrdil, že řidič ukončil jízdu v 15:30 hod., přitom vozidlo bylo zastaveno až v 17:12 hod. Na digitální kartě nákladního auta nebyla zaznamenána žádná činnost, což rovněž potvrdil výtisk z tachografu. Celníci pojali podezření, že se v nákladním vozidle nachází zařízení ovlivňující chod tachografu.

Tato skutečnost se hlídce Mobilního dohledu potvrdila, kdy jim řidič následně sám vydal magnet, který umožňuje neoprávněnou manipulaci s tachografem. Řidič tedy nedodržel stanovenou dobu odpočinku, čímž vzniklo důvodné podezření z porušení zákona o silniční dopravě. Ostravští celníci uložili kauci ve výši 100 000 korun.

V Moravskoslezském kraji se nejedná o první takové porušení. Řidiči nákladních vozidel, kteří chtějí obejít zákon a dodržování povinných bezpečnostních přestávek tím, že na tachograf připevňují magnet, si vybírají spíše méně frekventované silnice I. a II. třídy, ale nevyhýbají se už ani zpoplatněným komunikacím. V uplynulém roce ostravští celníci odhalili nelegální manipulaci s magnety ve třech případech. Porušení se nejčastěji dopouští zvláště zahraniční dopravci.

Je nutno zdůraznit a upozornit řidiče, že takové obcházení předpisů (nedodržení bezpečnostních přestávek) může mít díky případné únavy přímý vliv na bezpečnost silničního provozu.

Vzhledem k tomu, že celní orgány nejsou kompetentní k projednání porušení příslušných právních předpisů, postoupili celý případ na Krajský úřad Moravskoslezského kraje, odbor dopravy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda: Na výzkum a vývoj vynaloženo rekordních 103 miliard. Srovnali jsme krok s Evropou

14:56 Vláda: Na výzkum a vývoj vynaloženo rekordních 103 miliard. Srovnali jsme krok s Evropou

Podle právě zveřejněných statistik ČSÚ přinesl rok 2018 historicky nejvyšší výdaje na výzkum a vývoj…