Celní správa: První laboratoř k výrobě klefedronu v Česku

01.05.2025 20:16 | Tisková zpráva

Z výroby a distribuce syntetických drog v rozsahu téměř tuny bylo obviněno osm Čechů a jeden cizinec. Zadržení provedli ostravští celníci z Odboru pátraní Generálního ředitelství cel, následně kriminalisté Národní protidrogové centrály zahájili trestní stíhání. Obvinění se měli dopouštět trestné činnosti ve více státech. Při akci byla zajištěna bezmála tuna klefedronu a dvě velkokapacitní laboratoře pro výrobu drog. Zadrženo bylo osm Čechů a jeden Polák. Sedm lidí je ve vazbě, dva obvinění jsou vyšetřováni na svobodě. Sedmi z nich hrozí 10-18 let odnětí svobody, dvěma 8-12 roků ve vězení. Organizátor skupiny podle důkazů zařídil pronájem skladové haly a také areálu s administrativní budovou.

Celní správa: První laboratoř k výrobě klefedronu v Česku
Foto: Celní správa
Popisek: Celní správa

S dalšími členy postupně vznikající skupiny měl obě místa vybavit technologiemi potřebnými k výrobě drog. Ta měla probíhat ve dvou fázích a v obrovském rozsahu. Výsledkem první fáze byl tekutý „polotovar“, který obvinění stáčeli z nádoby o objemu 1000 litrů do kanystrů a převáželi do druhého areálu, aby v další fázi vznikla krystalická látka ze skupiny syntetických kathinonů, konkrétně klefedron nebo mefedron. Na našem území podle kriminalistů nebezpečné chemikálie skladovali a vyráběli z nich návykové látky. Vyrobené drogy pak měli vyvážet do dalších evropských zemí.

Skupina podle zjištění celníků a policie postupně vznikala zhruba od začátku loňského roku. Kriminalisté její členy viní z výroby téměř tuny drog. Nejdříve mělo být vyrobeno 100 kilogramů klefedronu, při každém dalším výrobním cyklu měla skupina produkovat 360 kilogramů drog. Z důkazů vyplývá, že byla výroba tohoto množství dvakrát dokončena, v zahájení třetího výrobního procesu obviněným zabránil zásah celníků. Tyto drogy patří do skupiny nových psychoaktivních substancí. Mají stimulační účinek, podobný jako metamfetamin nebo amfetamin, vysokou toxicitu a riziko závislosti.

Anketa

Obáváte se násilností během letošní volební kampaně?

hlasovalo: 5614 lidí

Laboratoře na výrobu syntetických kathinonů byly zatím v Evropě odhaleny nejčastěji v Nizozemsku, Belgii a Polsku. Nelegální výroba drog v takovém rozsahu je mimořádně nebezpečná, uvolňuje se při ní velké množství život ohrožujících látek, hrozí vysoké riziko požáru a vznikají nebezpečné a toxické odpadní láky. Část vzniklého odpadu obvinění podle zjištění celníků vylévali do země za budovou, ve které byla odhalena laboratoř a do kanalizace.

Zásahu se zúčastnil Záchranný útvar Hasičského záchranného sboru ČR Hlučín a Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje. Byla měřena koncentrace škodlivých látek v prostorách nelegálních laboratoří z důvodu možného poškození zdraví příslušníků provádějících domovní prohlídku. Dále hasiči pomáhali při odborné manipulaci s nebezpečnými látkami a kontaminovanými předměty za použití ochranných obleků, asistovali u převozu nebezpečných látek do specializovaného skladu a v manipulaci s těžkými břemeny pomocí speciální techniky. Kriminalistický ústav PČR poskytl pomoc a konzultaci k zajištění chemických látek, prováděl odběr vzorků a následně zajištěné látky zkoumal v laboratoři.

Při akci Pallets bylo zajištěno 953 kilogramů syntetické drogy klefedron. Na nelegálním drogovém trhu by hodnota takového množství dosahovala k 310 milionům korun. Dále byly zajištěny prekurzory a chemické látky k výrobě klefedronu v množství nejméně 360 kilogramů a odpadní látky v tisícilitrovém kontejneru, 3 samostatné reaktory a další výrobní technologie k velkokapacitní produkci drog, ochranné pomůcky, 4000 tablet anxiolytik; dvě vozidla, hodinky a peněžní hotovost v celkové hodnotě 450 000 korun, mobilní telefony a další důkazy. Objekt byl vybaven kompletním výrobním zařízením, celý prostor byl mimořádně znečištěn drogami a stopami po předchozí výrobě.

Mezinárodní spolupráce českých celníků a polské pohraniční stráže odhalila hlavního organizátora dovozu kokainu

Celníci z olomouckého Odboru pátrání Generálního ředitelství cel se zúčastnili mezinárodní spolupráce a společně s polskými kolegy odhalili a zajistili kontejner s téměř 12 kilogramy kokainu a pomohli odhalit a zadržet hlavního organizátora nelegálního dovozu kokainu. Kontraband směřoval z Jižní Ameriky do přístavu Gdaňsk. Droga byla schovaná v krabicích vína, kokain byl uvnitř rozpuštěn. Při realizaci v Polsku byly zadrženy 3 osoby a zadokumentován nelegální dovoz 440 kilogramů kokainu v odhadované hodnotě 180 milionů PLN.

Operativními informacemi bylo zjištěno, že polský občan žijící v Panamě nejméně od roku 2022 organizuje dovoz značného množství narkotik, především kokainu, do Polska. Z Jižní Ameriky byly drogy přepravovány po moři sofistikovaně skryté v různých dopravovaných komoditách.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Nejen pálení čarodějnic, ale i otevření nového Oranžového hřiště v Průhonicích

11:14 Nadace ČEZ: Nejen pálení čarodějnic, ale i otevření nového Oranžového hřiště v Průhonicích

V centrální části zástavby rodinných domů v Průhonicích bylo ve středu 30. dubna slavnostně zprovozn…