Celní úřad pro Ústecký kraj: Celníci hodnotili uplynulý rok 2019

24.01.2020 17:56

Ústečtí celníci měli v loňském roce napilno. Kromě výběru cla, daní a ostatních poplatků bojovali v terénu proti padělkům, daňovým únikům, nelegálnímu hazardu i drogám.

Celní úřad pro Ústecký kraj: Celníci hodnotili uplynulý rok 2019
Foto: CS ČR
Popisek: Celní správa ČR, logo

Na severu Čech zajistili v uplynulém roce bezmála osm tisíc kusů výrobků podezřelých z porušování práv duševního vlastnictví, a to nejen na tržnicích, ale zejména v kamenných provozovnách. Hodnota zajištěného zboží vyčíslená v ceně originálních výrobků dosáhla téměř čtyři miliony korun. Mezi nejčastěji zajišťovanými komoditami byly např. prací prášky, WC osvěžovače, herbicidy apod. (4 159 kusů), zdravotní a sportovní obuv (1 962 kusů), následovaly dětské hračky, stavebnice a hrací kartičky (786 kusů) a dále oblečení jako např. bundy, mikiny, trička, dresy (346 kusů).

Při kontrolách zaměřených na přepravu, skladování a prodej vybraných výrobků zajistily hlídky mobilního dohledu v regionu bezmála 227 tisíc kusů cigaret a 28 kilogramů tabáku, více než 38 tisíc litrů minerálních olejů a 2 257 litrů lihovin bez řádného prokázání jejich zdanění. Zabránili tak daňovým únikům ve výši 1,34 milionu korun.

V rámci pátrání po zboží uniklému celnímu dohledu dále kontrolní hlídky celníků odhalily bezmála dva kilogramy omamných a psychotropních látek či prekurzorů k jejich výrobě (1 060 gramů marihuany, 819 gramů pervitinu, 2,5 gramu kokainu a další).  Zakázané látky odhalili nejen v provozovnách, osobních vozidlech účastníků hudebních festivalů, ale i v zavazadlech cestujících vlakovými spoji. Na úspěšných záchytech se velkou měrou podíleli služební psi speciálně vycvičení na vyhledávání omamných a psychotropních látek.

Prioritou však byly kontroly zaměřené na potírání nelegálního hazardu. V této oblasti provedli příslušníci dohledu nad subjekty na území Ústeckého kraje 180 kontrol, porušení zákona zjistili ve 110 případech. Odhalili 11 nelegálních heren a v nich zadrželi 45 výherních technických zařízení tzv. kvízomatů a bezmála 50 tisíc korun v hotovosti.

V oblasti kontrol dodržování zákona o elektronické evidenci tržeb (EET) provedli celníci 376 kontrol a zjistili 115 případů porušení zákona. Nejčastěji se jednalo o nevystavení účtenky či nezaslání údajů o platbě. Na místě vybrali od přestupců v příkazním řízení 192 tisíc korun a ve správním řízení pak uložili pokuty ve výši 412 tisíc korun.

V rámci výkonu státního odborného dozoru v silniční dopravě mobilní hlídky celníků kontrolovaly řidiče nákladních vozidel, zda dodržují, dobu jízdy, odpočinku a stanovené bezpečnostní přestávky. Porušení zjistili u 168 řidičů. Rozdali 138 pokut v úhrnné výši 189 400 korun a dvěma zahraničním řidičům uložili kauci v celkové výši 42 tisíc korun. Nejčastějším prohřeškem řidičů bylo nevedení záznamů o době řízení, jiné práci nebo pracovní pohotovosti, ale i jízda na kartu jiného řidiče. Celníci odhalili i magnet na snímači převodovky, který znemožnil správnou funkci tachografu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Inflace

Proč jinde klesá, jen u nás roste? Asi to není vina jen vás politiků, ale přijde mi, že ani vy nijak nepřispíváte tomu, aby se snížila. Jestli to tak není, tak mě o tom přesvěčte.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Resort financí zjednodušuje převod nepotřebného státního majetku na obce a kraje

22:54 ÚZSVM: Resort financí zjednodušuje převod nepotřebného státního majetku na obce a kraje

Ministerstvo financí a Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) výrazně zjednoduší p…