Česká krajina: Vyhlídku u divokých koní a praturů v Milovicích dnes otevřeli hejtman Miloš Petera a starosta Milan Pour

02.10.2016 18:48

Lepší výhled na divoké koně a pratury mají ode dneška návštěvníci milovické rezervace. Středočeský hejtman Miloš Petera a starosta Milovic Milan Pour tam dnes dopoledne slavnostně otevřeli dvojici vyhlídek.

Česká krajina: Vyhlídku u divokých koní a praturů v Milovicích dnes otevřeli hejtman Miloš Petera a starosta Milan Pour
Foto: ceskakrajina.cz
Popisek: Česká krajina

Dřevěné, zastřešené plošiny z akátového dřeva budou sloužit jak návštěvníkům rezervace, tak filmařům a fotografům pro natáčení velkých kopytníků z nadhledu. Celková výška plošin je necelých pět metrů, návštěvníci mohou vyjít do přibližně poloviční výšky. První z plošin se nachází u aklimatizační ohrady, druhá přibližně v polovině hlavní pastviny. K oběma je nejlepší přístup z Ostravské ulice. „I když vyhlídkové plošiny nejsou příliš vysoké, z hlavní plošiny u středu pastviny je vidět na většinu rezervace. V rovinaté, stepní krajině totiž stačí jen malý nadhled nad roztroušené křoviny, a otevře se pohled na větší část pastviny,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Vyhlídky by nevznikly bez podpory řady subjektů. „Chtěl bych poděkovat Středočeskému kraji, který vybudování vyhlídkových plošin financoval, městu Milovice, které umožnilo jejich instalaci na svých pozemcích, a za skvěle odvedenou práci dodavatelské firmě TR Antoš, která stojí rovněž za projektem milovického zábavně-naučného parku Mirakulum,“ ocenil Dalibor Dostál.

Poděkoval také dobrovolníkům, kteří se podíleli na dokončovacích pracích v okolí vyhlídky. Členové klubu Off-Road Milovice provedli závěrečné terénní úpravy přístupu k hlavní plošině, dvě desítky studentů Townshend International School z Hluboké nad Vltavou v Jižních Čechách pak přijeli v rámci dobrovolnického dne uklidit okolí plošiny od odpadků a pomáhali také s odklízením posekané trávy. Na úpravě zeleně se podíleli vědci z Biologického centra Akademie věd.

Středočeský hejtman Miloš Petera v rámci slavnostního otevření přislíbil podporu rozšíření rezervace s velkými kopytníky nejen v Milovicích, ale i využití tohoto efektivního způsobu péče o krajinu i do dalších vhodných lokalit v rámci kraje. Starosta Milovic Milan Pour ocenil přínos rezervace pro turistický ruch i její plánované napojení na chystané cyklotrasy.

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MPO: Podnikatelé zasažení tornádem mohou získat až 35 milionů korun na obnovu

20:32 MPO: Podnikatelé zasažení tornádem mohou získat až 35 milionů korun na obnovu

Ministerstvo průmyslu a obchodu vyhlásilo výzvu z programu Nemovitosti pro podnikatele z lokalit zas…