Česká národní banka zveřejnila vývoj platební bilance za květen

16.07.2016 19:33

Česká národní banka vypsala cenu za předložení uměleckého návrhu Aktivum běžného účtu platební bilance dosáhlo v květnu 0,8 mld. Kč vlivem aktiva bilance zboží a služeb. V bilanci prvotních důchodu na straně pasiv tvoří dividendy z přímých investic částku 16,9 mld. Kč. Bilance zboží a služeb byla aktivní v objemu 30,1 mld. Kč.

Česká národní banka zveřejnila vývoj platební bilance za květen
Foto: wikipedia
Popisek: Česká národní banka.

V prvotních a druhotných důchodech je zahrnuto pasivní saldo převodů z ČR do rozpočtu EU ve výši 0,5 mld. Kč. Na kapitálovém účtu činí příjmy z rozpočtu EU v objemu 20,5 mld. Kč. Aktivní saldo běžného účtu v ročním úhrnu se v posledních měsících zvyšuje.

Běžný účet
(v mld. Kč)

Platební bilance – měsíční – graf 1 – Běžný účet

Odliv kapitálu na finančním účtu (čisté půjčky do zahraničí) činil 11,4 mld. Kč vzhledem k rychlejšímu růstu aktiv proti zvyšování pasiv vůči zahraničí. Saldo přílivu přímých zahraničních investic bylo 11,8 mld. Kč. Saldo reinvestovaného zisku činilo 6,8 mld. Kč. Saldo přímých investic v ročním úhrnu přibližně od poloviny roku 2015 vykazuje odliv kapitálu. Saldo odlivu portfoliových investic ve výši 26,1 mld. Kč (čisté půjčky do zahraničí) bylo ovlivněno na straně pasiv především poklesem závazků bank ve formě krátkodobých dluhopisů (při současném zvýšení krátkodobých vkladů bank přijatých ze zahraničí) a  došlo ke snížení investic nerezidentů do tuzemských vládních dluhopisů. Saldo portfoliových investic v ročním úhrnu vykazuje v posledních měsících nárůst přílivu kapitálu, který se v květnu zastavil.

Vývoj přímých a portfoliových investic 
(v mld. Kč)

Platební bilance – měsíční – graf 2 – Vývoj  přímých a portfoliových investic

Saldo ostatních investic vykázalo příliv kapitálu (čisté výpůjčky ze zahraničí) v objemu 45,8 mld. Kč. Příliv ostatního kapitálu byl ovlivněn především změnou krátkodobé pozice bankovního sektoru vůči zahraničí. Saldo vlastních transakcí ČNB (devizové intervence) a transakcí pro klienty ČNB vedlo (po vyloučení kurzových rozdílů) ke zvýšení devizových rezerv o 44,2 mld. Kč.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj opět ocenil učitele. Akce se uskutečnila po dvouleté koronavirové pauze

22:33 Liberecký kraj opět ocenil učitele. Akce se uskutečnila po dvouleté koronavirové pauze

Již poosmnácté Liberecký kraj pod záštitou náměstka hejtmana Dana Ramzera uspořádal slavnostní setká…