Česká obchodní inspekce: V únoru nevyhovělo pět vzorků nafty

18.05.2020 19:38

Česká obchodní inspekce kontrolovala i v únoru jakost pohonných hmot na celém území ČR. Z celkového počtu 194 odebraných vzorků nevyhovělo stanoveným jakostním požadavkům 5 vzorků nafty.

Česká obchodní inspekce: V únoru nevyhovělo pět vzorků nafty
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo
reklama

Česká obchodní inspekce dlouhodobě sleduje a monitoruje jakost pohonných hmot na čerpacích stanicích na celém území ČR. Kontroly automobilových benzinů, motorové nafty, směsného paliva, biopaliva, LPG, CNG a ethanolu E85 provádí formou odběrů vzorků a laboratorních rozborů.

ČOI v únoru odebrala 194 vzorků pohonných hmot a stanoveným jakostním požadavkům nevyhovělo 5 vzorků motorové nafty, což v celkovém hodnocení představuje 2,6 % nevyhovujících vzorků.

Oproti lednu bylo v únoru zaznamenáno zhoršení, jelikož v lednu vyhověly všechny odebrané vzorky pohonných hmot.

Vzorky směsného paliva SMN 30 a FAME vzhledem k vývoji na trhu s pohonnými hmotami nebyly v  únoru 2020 odebrány.

Motorové nafty

V únoru 2020 Česká obchodní inspekce odebrala a kontrolovala celkem 106 vzorků motorové nafty. Z tohoto počtu odebraných a kontrolovaných vzorků nesplnilo 5 vzorků jakostní požadavky příslušné technické normy. Kontrolované vzorky motorové nafty nevyhověly v jakostních parametrech „bod vzplanutí“, kdy naměřená hodnota tohoto jakostního parametru byla v jednom případě 42,0°C, v druhém případě 44,0°C, ve třetím případě 46,0°C a ve čtvrtém případě 41,5°C (minimální hodnota při zahrnutí nejistoty měření  53,0°C) a v jakostním parametru „síra“, kdy zjištěná hodnota tohoto jakostního parametru byla 21,4 mg/kg (maximální hodnota při zahrnutí nejistoty měření 11,8 mg/kg). Zbývající kontrolované a analyzované vzorky motorové nafty splnily jakostní parametry stanovené technickou normou ČSN EN 590+A1 – Motorová paliva - Motorové nafty – Technické požadavky a metody zkoušení.

Biopaliva v pohonných hmotách

Ve sledovaném období byl kontrolován obsah methylesterů mastných kyselin u 106 vzorků
motorové nafty. Obsah ethanolu v automobilových benzinech byl zkontrolován u 84 vzorků. Laboratorními rozbory nebylo zjištěno překročení přípustné horní hranice obsahu biosložek
u odebraných vzorků sledovaných motorových paliv.

OPATŘENÍ

Česká obchodní inspekce uložila v únoru 2020 v jednom případě opatření spočívající v zákazu prodeje pohonných hmot, které nesplňovaly požadavky na jakost a složení stanovené prováděcím právním předpisem, zvláštními právními předpisy a českými technickými normami. Opatření bylo vydáno na 3 491 l pohonných hmot v hodnotě 109 617,40 Kč.
Výsledky kontroly jakosti pohonných hmot podle inspektorátů:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní muzeum: Hranice je jen slovo – nová výstava na velmi aktuální téma

22:07 Národní muzeum: Hranice je jen slovo – nová výstava na velmi aktuální téma

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích se 15. června opět otevřelo a své návštěvníky přivítalo…