Česká obchodní inspekce kontrolovala internetová zařízení pro domácnost

16.05.2021 17:59

Domácí spotřebiče ovládané přes internet jsou stále více populární a využívané. V minulém roce se Česká obchodní inspekce zaměřila na kontrolu „Zařízení IoT (Internet of Things)“, která jsou do těchto domácích spotřebičů namontována. ČOI u 21 hospodářských subjektů v postavení distributora zkontrolovala 22 výrobků a nedostatky zjistila u 2 výrobků.

Česká obchodní inspekce kontrolovala internetová zařízení pro domácnost
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo
reklama

Česká obchodní inspekce v období od 1. září do 30. listopadu 2020 uskutečnila kontroly 22 výrobků - „Zařízení IoT (Internet of Things)“, která jsou namontována do domácích spotřebičů, jako jsou například pračky, sušičky, lednice, mikrovlnné trouby, vysavače, kávovary nebo klimatizace. Zařízení jsou připojena do sítě Internet (Wifi, Bluetooth standard 4.1 a výše, Z-Wave, RFDI / NFC systémy apod.) a spotřebiče mohou být ovládány prostřednictvím těchto zařízení pomocí chytrého telefonu, tabletu nebo PC.

Cílem kontrolní akce bylo ověřit, zda uvedená zařízení dodávaná na tuzemský trh splňují technické požadavky stanovené příslušnými právními předpisy. ČOI u výrobků kontrolovala značení, průvodní dokumentaci (EU prohlášení o shodě, bezpečnostní pokyny, návody k používání) a označení CE. ČOI dále kontrolovala podklady pro ověření shody a případně i technickou dokumentaci.

ČOI zjistila porušení právních předpisů u 2 výrobků, u kterých byly zjištěny nedostatky ve značení. Dva kontrolované spotřebiče (pračky) měly k označení CE připojeny i českou značku shody CCZ, což je v rozporu s požadavky zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo vnitra: Vláda schválila materiály, týkající se bezpečnosti

8:24 Ministerstvo vnitra: Vláda schválila materiály, týkající se bezpečnosti

Zpráva o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku, Zpráva o extremismu a předsudečn…