Česká obchodní inspekce kontrolovala internetová zařízení pro domácnost

16.05.2021 17:59

Domácí spotřebiče ovládané přes internet jsou stále více populární a využívané. V minulém roce se Česká obchodní inspekce zaměřila na kontrolu „Zařízení IoT (Internet of Things)“, která jsou do těchto domácích spotřebičů namontována. ČOI u 21 hospodářských subjektů v postavení distributora zkontrolovala 22 výrobků a nedostatky zjistila u 2 výrobků.

Česká obchodní inspekce kontrolovala internetová zařízení pro domácnost
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce v období od 1. září do 30. listopadu 2020 uskutečnila kontroly 22 výrobků - „Zařízení IoT (Internet of Things)“, která jsou namontována do domácích spotřebičů, jako jsou například pračky, sušičky, lednice, mikrovlnné trouby, vysavače, kávovary nebo klimatizace. Zařízení jsou připojena do sítě Internet (Wifi, Bluetooth standard 4.1 a výše, Z-Wave, RFDI / NFC systémy apod.) a spotřebiče mohou být ovládány prostřednictvím těchto zařízení pomocí chytrého telefonu, tabletu nebo PC.

Cílem kontrolní akce bylo ověřit, zda uvedená zařízení dodávaná na tuzemský trh splňují technické požadavky stanovené příslušnými právními předpisy. ČOI u výrobků kontrolovala značení, průvodní dokumentaci (EU prohlášení o shodě, bezpečnostní pokyny, návody k používání) a označení CE. ČOI dále kontrolovala podklady pro ověření shody a případně i technickou dokumentaci.

ČOI zjistila porušení právních předpisů u 2 výrobků, u kterých byly zjištěny nedostatky ve značení. Dva kontrolované spotřebiče (pračky) měly k označení CE připojeny i českou značku shody CCZ, což je v rozporu s požadavky zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jihomoravský kraj: Deset nových přírodních památek a jejich ochranná pásma

14:29 Jihomoravský kraj: Deset nových přírodních památek a jejich ochranná pásma

Hlavním cílem procesu je u nově navržených chráněných území zavedení územní ochrany pro dané lokalit…