Česká obchodní inspekce zakázala na trhu nebezpečný výrobek - kolonožku

13.03.2021 14:02

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR je v nabídce pro spotřebitele strojní zařízení, které může znamenat pro spotřebitele vážné riziko. Jedná se o výrobek Hoverboard/Kolonožka STANDARD E1.

Česká obchodní inspekce zakázala na trhu nebezpečný výrobek - kolonožku
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce zjistila na tuzemském trhu nebezpečný výrobek Hoverboard/Kolonožku STANDARD E1. Výrobek je zabalen do papírové krabice, ve které je vložena další papírová krabice s vyobrazením výrobku a obal k přenášení výrobku. V krabici s vyobrazením výrobku je výplň z pěnového polystyrenu, napájecí zdroj, vlastní kolonožka v obalu z LPDE a uživatelský manuál.

Anketa

Věříte léku ivermektin?

66%
7%
hlasovalo: 15207 lidí

Na obalu s vyobrazením výrobku je uvedeno Smart Balance Wheel, označení CE, RoHS, FCC, Weight: 12 kg, Voltage: 36 V, max. speed: 12 km/h, product model: smart, Specification: 650x245x230.

Štítek s piktogramy na vlastním výrobku

Na vlastním výrobku je uveden nápis Kolonožka a uvedený štítek s piktogramy: používej ochranné pomůcky, nepij alkoholické nápoje, nabíjení 230 V pouze ve vnitřních prostorách, označení CE, RoHS compliant, FCC, značka pro ekologickou likvidaci. Dále uvedeno CC19, Mode: dále nečitelné, Kolonožka Eljet s.r.o., Pod Baštami 299/7 Praha 160 00.
Napájecí zdroj „Power Charger“, model: GX-22, INTPUT 100 – 240 V, 50/60 Hz, 1.5 A, OUTPUT 42 V = 2000 mA, označení CE, FCC, LPS, vyznačení pólů, značka „jen pro vnitřní použití, Upozornění – CAUTION! S dalším textem v anglickém jazyce.

U výrobku bylo zjištěno vážné riziko způsobené možným pádem z kolonožky za mokrého počasí, kdy z důvodu nedostatečné ochrany kolonožky před účinky vody dochází ke vniknutí stříkající vody do řídící elektroniky a nabíjecího konektoru, které nejsou navrženy pro práci za mokra. Voda je v takovém množství, že narušuje správnou činnost zařízení a zhoršuje jeho bezpečnost. V důsledku poruchy řídící elektroniky spadne uživatel z kolonožky a může dojít k  vážnému úrazu. Po testování výrobku se také začaly uvolňovat jedovaté nebo zápalné plyny a došlo ke vznícení plastových dílů. Dále nebylo na výrobku uvedeno označení typu nebo série, rok výroby. Součástí uživatelského manuálu ani balení výrobku nebylo ES prohlášení o shodě nebo doklad, ve kterém je uveden obsah ES prohlášení o shodě s podrobnými údaji o strojním zařízení, který nemusí nutně obsahovat výrobní číslo a podpis.

Česká obchodní inspekce uložila distributorovi ochranné opatření (dle ust. § 18a odst. 3 a 4 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky), kterým je zákaz distribuce a stažení výrobku z distribuce, jenž je nebezpečný a který již byl uveden na trh. Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na MPO a informace o něm zveřejněny v systému RAPEX. 

Hoverboard/Kolonožka STANDARD E1

Název výrobku: Hoverboard/Kolonožka
Typ / číslo modelu: STANDARD E1
Výr.č./EAN 8594176634968

Identifikační údaje výrobce:  Eljet s.r.o., Kladenská 278/61, 160 00 Praha 6
Identifikační údaje dovozce: -
Distributor: Internet Mall, a.s., U garáží 1611/1, 17000 Praha 7
Země původu: Čína

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Plzeň: Křtiny zebry bezhřívé

7:05 Zoo Plzeň: Křtiny zebry bezhřívé

V roce 2020 začala plzeňská zoo chovat v rámci spolupráce zejména českých a slovenských zoo ohroženo…