Česká obchodní inspekce zakázala na trhu svítící autodráhu kvůli nadměrnému množství olova

20.07.2022 18:23 | Tisková zpráva

Česká obchodní inspekce zjistila, že na tuzemském trhu je v nabídce hračka, která obsahuje nadlimitní množství olova. Jedná se o hračku na baterie - svítící autodráhu značky Magic Tracks 240 ks.

Česká obchodní inspekce zakázala na trhu svítící autodráhu kvůli nadměrnému množství olova
Foto: coi.cz
Popisek: Česká obchodní inspekce - logo

Česká obchodní inspekce zjistila na vnitřním trhu výrobek, který může být rizikový pro životní prostředí. Jedná se bateriovou hračku - svítící autodráhu s napájením 1 AA baterie, určenou pro děti od 3 let. Hračka vydává světelné a zvukové efekty. Hračka byla uložena v kartonovém obalu s cizojazyčným textem. Na obalu byl nalepen papírový štítek, který obsahoval identifikační údaje výrobku, dovozce a informace k použití výrobku a označení CE. 

Anketa

Komu více důvěřujete?

hlasovalo: 9518 lidí

Zkušební laboratoř potvrdila, že na pájeném spoji uvnitř hračky bylo zjištěno překročení obsahu olova. Olovo bylo naměřeno až na hodnotu 73,5 % oproti povolené limitní hodnotě 0,1 % (nařízení vlády č. 481/2012 Sb., o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních a směrnice 2011/65/EU – RoHS). Nedodržení požadavků platné legislativy představuje vážné riziko kvůli možnému znečištění životního prostředí. Dále bylo zjištěno, že na výrobku chybí uvedení výrobce, včetně adresy jediného místa, na kterém ho lze kontaktovat, a další předepsané informace. Kontrolovaný výrobek tak neodpovídá požadavkům nařízení vlády č. 86/2011 Sb., o technických požadavcích na hračky. Rovněž i označení CE – grafická podoba a výška neodpovídá požadavku nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 765/2008 ze dne 9. července 2008, kterým se stanoví požadavky na akreditaci a dozor nad trhem týkající se uvádění výrobků na trh a kterým se ruší nařízení (EHS) č. 339/93.

Česká obchodní inspekce, z důvodu zamezení dalšího výskytu totožných výrobků na trhu, uložila ochranné opatření (dle ust. § 18a odst. 3 a 4 zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky), kterým je zákaz distribuce a stažení výrobku z trhu. Výrobek byl nahlášen do systému rychlé výměny informací o nebezpečných nepotravinářských výrobcích Safety Gate.

Informace o výrobku
Hračka na baterie „Excalibur svítící autodráha Magic Tracks 240 ks“
Značka: Magic Tracks 240 ks
Číslo modelu:  QQ6530
EAN: 8514080065306
Výrobce: neuveden
Dovozce:  QQ Global s.r.o. Libuska 319 Praha 4
Původ výrobku: Čína

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Bc. Markéta Gregorová byl položen dotaz

Nový nástroj, jak mluvit do evropských pravidel. Piráti spouští unikátní web

Děláte si z nás legraci? Jak vám věřit, že chcete dělat něco pro lidi? Hlasujete pro věci, které lidi ani tato vláda neschvaluje, jako například zákaz spalovacích motorů. Nebo vy jste si mezi občany ČR udělali nějaký průzkum nebo analýzu, že si zákaz aut se spalovacími motory přejí? Jednou určitě, a...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy: Desítky nostalgických vlaků nabídnou i letos zážitek

22:11 České dráhy: Desítky nostalgických vlaků nabídnou i letos zážitek

České dráhy také v letošním roce připravují se svými partnery bohatou nabídku nostalgických jízd s h…