Česká pošta: Nový aršík připomíná tvorbu Jana Kotěry

13.11.2021 20:15 | Tisková zpráva

Projekt Právnické fakulty v Praze je jedním z motivů nového příležitostného poštovního aršíku z emise Osobnosti, jenž představuje dílo českého architekta a designéra Jana Kotěry. Výtvarný návrh aršíku, jehož nominální hodnota je 52 korun, připravil Jan Kavan.

Česká pošta: Nový aršík připomíná tvorbu Jana Kotěry
Foto: Archiv
Popisek: Česká pošta

Český architekt a designér Jan Kotěra se narodil 18. 12. 1871 v Brně. Po maturitě studoval na Odborné škole stavitelské v Plzni odešel do Prahy, kde nastoupil v projekční kanceláři, jejíž majitel se stal jedním z jeho mecenášů a podporoval ho při studiu architektury na Akademii výtvarných umění ve Vídni u profesora O. Wagnera. Zde se Kotěra setkal s mnoha budoucími významnými architekty své doby Adolfem Loosem, Josipem Plečnikem a Josefem Hoffmannem. Po získání ceny Prix de Rome strávil rok na studiích v Itálii, po návratu se oženil a zařídil si byt v Praze. Jan Kotěra učil na Uměleckoprůmyslové škole, kde byl též jmenován profesorem. Mezi jeho žáky najdeme mimo jiných také Josefa Gočára nebo Pavla Janáka.

Jeho první prací po návratu do Prahy byl Peterkův dům na Václavském náměstí. Kotěra byl ovlivněn vídeňskou secesí a Peterkův dům byl první secesní budovou v Praze, ale nebyl v té době moc dobře přijat, a tak Kotěra pokračoval řadou drobnějších staveb: pavilonem pro pražskou výstavu Rodina, ale také mnoha náhrobky. Jeho rané práce byly zdobné s ornamentálním, často folklórním, dekorem. Později se Kotěra přiklonil k účelnosti na úkor secesní zdobnosti, začal používat také neomítnuté zdivo, které se pro něj stalo jakousi značkou. Příkladem tohoto vývoje jsou Trmalova a Suchardova vila v Praze. Jeho vrcholným dílem je Národní dům v Prostějově a pozdější vlastní Kotěrova vila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Čí je to vina?

Tvrdíte, že jinde financování veřejnoprávních médií funguje, díky vysoké politické kultuře. Proč není možná i u nás? Je pravda, že kdo víc sleduje jak spolu jednáte, je to děs a zlepšení nepřispíváte ani jedna strana. A jestli projde ta změna financování, jako že as projde. Co budete dělat dál? Proč...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

NZM: Setkání myslivců a přátel přírody

13:28 NZM: Setkání myslivců a přátel přírody

Slavnostní otevření nové expozice Sokolnictví, koncerty lovecké hudby, mezinárodní mistrovství ve vá…