Česká republika bude hlavní zemí na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku 2019

19.01.2016 14:05

Jako hlavní host se ČR na jednom ze čtyř nejvýznamnějších knižních veletrhů v Evropě představí po čtyřiadvaceti letech. Příprava prezentace potrvá tři roky.

Česká republika bude hlavní zemí na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku 2019
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ministerstvo kultury

K prezentaci na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku v roce 2019 se statusem hlavní země, kterou dnes schválilo Ministerstvo kultury, vyzvala Českou republiku německá strana. Důvodů je několik: lipský veletrh se zaměřuje především na státy střední a východní Evropy plus Skandinávii, spolupráce mezi jeho organizátory a ČR je dlouhodobá a oboustranně žádaná a svou roli hraje i fakt, že Česká republika byla hlavní zemí veletrhu naposledy v roce 1995.

Výstupem tříleté přípravy (2016–2018) bude národní prezentace na stánku o výměře zhruba sto padesáti čtverečních metrů. V rámci veletrhu (i mimo něj) pak proběhnou desítky literárních akcí, kde vystoupí odhadem třicet až čtyřicet současných českých autorů. Na základě zkušenosti hostujících zemí z minulých let lze očekávat nárůst překladu české literatury do němčiny; překlad samotný dotuje hostující země, vydání zajišťuje hostitel, tedy mezinárodní knižní veletrh v Lipsku.

„Je to velmi dobrá zpráva pro českou literaturu,“ říká náměstkyně ministra kultury Kateřina Kalistová. „Ukazuje se, že o české spisovatele je v zahraničí zájem, že mají co nabídnout. Němčina je navíc pro překlady klíčovým jazykem a lipský knižní veletrh obrovským literárním festivalem, kterým žije celé město.“

Česká republika se každoročně prezentuje národním stánkem na veletrzích v Lipsku, v Boloni, v Londýně a ve Frankfurtu nad Mohanem. Dále pak na řadě menších knižních veletrhů po Evropě. Například v roce 2015 byla ČR hlavní zemí na veletrhu v Bukurešti. Účast České republiky v roli hlavní země na mezinárodním knižním veletrhu v Lipsku je ale jednoznačně největší akcí na podporu propagace české literatury v zahraničí v posledních letech.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pardubický kraj: Učni předvedli své dovednosti na náměstí ve Vysokém Mýtě

15:27 Pardubický kraj: Učni předvedli své dovednosti na náměstí ve Vysokém Mýtě

Mezinárodní soutěž učňů v řemeslných dovednostech ŘEMESLO / SKILL 2018 se uskutečnila 18. - 20. září…