Česká televize: Dokument Sólo pro jednu ruku získal ocenění Prix CIRCOM

03.06.2018 9:04

Tvůrci koprodukčního dokumentu z brněnského studia České televize Sólo pro jednu ruku převzali v holandském Leeuwardenu hlavní cenu v kategorii Hudba a umění v soutěži evropských televizních stanic PRIX CIRCOM 2018. Snímek scenáristy a režiséra Pavla Jurdy o vzniku zásadní skladby Leoše Janáčka měl televizní premiéru na ČT art.

Česká televize: Dokument Sólo pro jednu ruku získal ocenění Prix CIRCOM
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Film vypráví o vzniku Janáčkovy geniální klavírní skladby a o dramatických životních zvratech pianisty Otakara Hollmanna, který v první světové válce opakovaně utrpěl těžká poranění pravé ruky. Svou vášeň pro hudbu v sobě však nezapřel a přiměl Leoše Janáčka k napsání skladby pro levorukého pianistu. Janáček pro něj napsal skladbu Capriccio, v níž se zrcadlí Hollmannova naléhavost a životní naděje. Záhy se stala protiválečnou manifestací.

„Janáčkovo Capriccio je úžasná skladba a má za sebou mimořádný lidský příběh, který mě dlouho lákal k filmovému zpracování,“ vysvětluje režisér Pavel Jurda. Snímek kombinuje dokumentární techniky s fantaskními animovanými sekvencemi a čerpá z dosud nepublikované Hollmannovy biografie a korespondence s Leošem Janáčkem. Vystupují v něm i osobnosti současné hudební scény, mezi nimi například japonská pianistka Yasuyo Segawa, která taktéž hraje pouze levou rukou.

Asociace CIRCOM sdružuje 33 regionálních evropských televizních stanic. V letošní soutěži se o hlavní ceny v deseti kategoriích ucházelo bezmála 230 snímků. Sólo pro jednu ruku se letos chystá ještě do italského Palerma, kde je zařazen do soutěže mezinárodního festivalu Sole Luna Doc Film Festival, a na mezinárodní festival animovaného filmu do japonské Hirošimy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vláda: Na výzkum a vývoj vynaloženo rekordních 103 miliard. Srovnali jsme krok s Evropou

14:56 Vláda: Na výzkum a vývoj vynaloženo rekordních 103 miliard. Srovnali jsme krok s Evropou

Podle právě zveřejněných statistik ČSÚ přinesl rok 2018 historicky nejvyšší výdaje na výzkum a vývoj…