Česká televize odvysílá olympiádu v podmínkách nevýhradního vysílatele

20.07.2021 19:35

Od pátku 23. července do neděle 8. srpna, na programu ČT sport, a s důrazem na disciplíny s medailovými ambicemi českých reprezentantů a starty českých sportovců. Česká televize odvysílá v pořadí druhé olympijské hry v roli nevýhradního vysílatele.

Česká televize odvysílá olympiádu v podmínkách nevýhradního vysílatele
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova České televize, ilustrační foto

Podmínky tzv. podlicence dovolují odvysílání tří set hodin premiérových přenosů. Česká televize si nad rámec vyjednala také možnost repríz, což vzhledem k sedmihodinovému časovému posunu v Tokiu dovolí ukázat klíčové momenty her i v atraktivnějších odpoledních a podvečerních časech.

„Česká televize má jako nevýhradní vysílatel limity časové i programové. Můžeme v součtu odvysílat tři sta hodin premiér, a to pouze na jednom kanálu a bez možnosti využití webového streamu s odlišným programem. Dle licenčních ujednání bude Česká televize vyrábět národní program s výrazným zaměřením na účast českých sportovců,“ vysvětluje výkonný ředitel ČT sport Jiří Ponikelský a doplňuje, co tato omezení budou znamenat pro diváky: „Při nejlepší vůli nemůžeme poskytnout stejně velkorysý obsah všem olympijským disciplínám. Z olympiády v Riu jsme vysílali na dvou programech a osmi streamech, a kromě české účasti nabízeli medailovou fázi téměř všech sportů. To nyní nepůjde. Prioritou tak pro nás zůstávají disciplíny s medailovými ambicemi našich reprezentantů a olympijské starty českých sportovců.“

Práva na vysílání olympijských her prodává Mezinárodní olympijský výbor po celcích. Do roku 2016 je na evropském kontinentu poskytoval Evropské vysílací unii, která o právech za veřejnoprávní televize vyjednává. V soutěži na roky 2018-2024 však tato práva získala v přepočtu za 1,3 miliardy eur americká společnost Discovery Communications, většinový vlastník placených kanálů Eurosport. Česká televize tak stejně, jako všichni ostatní nevýhradní vysílatelé, může vysílat olympijské přenosy s omezeními v rozsahu smlouvy s Discovery.

Anketa

Co je problémem romského etnika v ČR?

hlasovalo: 12796 lidí

Kromě těch, které jsou spojeny s licenčním ujednáním, přinesou některé limity i zpřísněná bezpečnostní opatření. „Podle rozhodnutí organizátorů smí komentátorskou pozici původně určenou pro dva komentátory obsadit jen jedna osoba a reportéři v Tokiu mohou po závodech natočit rozhovor se sportovci pouze v délce do devadesáti sekund. Rovněž museli všichni komentátoři a reportéři organizátorům odevzdávat hodinový plán pobytu v prvních čtrnácti dnech a v tomto období zároveň nesmí opustit jakousi bublinu pro média,“ vyjmenovává některá z pravidel vedoucí projektu olympijského vysílání Robert Záruba.

Česká televize posílá do dějiště her dohromady osm komentátorů a osm reportérů. Kromě klasických komentátorských pozic na sportovištích budou část her komentovat redaktoři z mezinárodního vysílacího centra z Tokia a také z Kavčích hor, kde se k nim přidají experti.

„Časový posun přesune většinu živého olympijského vysílání zejména do brzkých ranních a dopoledních hodin, s koncem kolem třetí hodiny odpolední. Program ČT sport tak zkombinuje přímé přenosy doplněné odpoledními a večerními záznamy, na šestou večer je vždy naplánován hodinový souhrn dne, který nabídne také rozhovory se sportovci,“ doplňuje Robert Záruba. V prvním týdnu se vysílání ČT sport zaměří zejména na výkony českých tenistů a vodních slalomářů, z tradičních velkých olympijských sportů pak na gymnastiku a plavání. Ve druhém se přidá atletika a z pohledu českého zastoupení dostane prostor třeba kanoistika.

Letní olympijské hry vysílá Česká televize od pátku 23. července. Diváci je uvidí na programu ČT sport a na webu České televize.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…