České domácnosti a jejich vybavení: co používáme 100 let, co nepřežilo poslední desetiletí

27.10.2015 10:47

Lednice, pračka, vysavač. To jsou spotřebiče, které se počátkem 20. století zabydlely v českých domácnostech jako první spolu s vlnou masového připojování ke vznikající elektrické rozvodné síti. Přibyly nové funkce, změnil se design, základní technologické principy ale zůstaly stejné.

České domácnosti a jejich vybavení: co používáme 100 let, co nepřežilo poslední desetiletí
Foto: Elektrowin
Popisek: Kurátorka Lucie Střechová vybrala některé ze spotřebičů odevzdaných k recyklaci do sbírek Národního technického muzea.

A život si bez nich nedokážeme představit dodnes. Potvrdil to i průzkum, který letos uskutečnil kolektivní systém pro sběr a recyklaci vysloužilých spotřebičů ELEKTROWIN. Více než polovina dotázaných by si vzala lednici dokonce na pustý ostrov – tak je pro ně nepostradatelná. Pětina by ocenila, kdyby jim život Robinsonů zpříjemňovala pračka.

„Jepičí život mají naopak přístroje s paměťovým nosičem,“ nabízí srovnání Lucie Střechová, kurátorka sbírky Technika v domácnosti Národního technického muzea v Praze. Typickým příkladem byl hit 90. let, videorekordéry systému VHS.

Některá elektrická zařízení, která jsme ještě nedávno mohli vidět jen v muzejních sbírkách, se naopak do domácností vracejí. „Jsou to hlavně kuchyňské roboty s bohatým příslušenstvím pro domácí výrobu nejrůznějších pochutin, které se naposledy masově vyráběly ve 30. a 40. letech 20. století,“ říká Lucie Střechová. Některé nesou dokonce stejnou značku. Jejich výrobci se inspirovali ve vlastních firemních muzeích.

Co z domácností mizí a v jakém množství, to je dobře vidět zejména posledních 10 let, kdy se v České republice staré elektro systematicky sbírá a recykluje. ELEKTROWIN, který je největším českým kolektivním systémem a zajištuje zhruba polovinu tuzemského sběru a recyklace, se za tu dobu postaral o více než 14,5 milionů spotřebičů.

Vyskládány vedle sebe by vytvořily řadu měřící přes 5000 kilometrů, takže by se jimi dala hned dvakrát vyznačit státní hranice České republiky (2290,2 km).

„Díky stále vyspělejším recyklačním technologiím se přitom daří získat zpět a znovu využít kolem 90 procent materiálů, z nichž jsou tyto spotřebiče vyrobeny,“ připomíná Roman Tvrzník, generální ředitel ELEKTROWIN a.s.

Například běžná mikrovlnná trouba je z více než 50 % vyrobena ze železa, 16 % její hmotnosti tvoří sklo a 12 % plasty.

Spotřebiče vysbírané za 10 let ELEKTROWINem dohromady vážily 245 tisíc tun. Při polovičním podílu železa by vystačily na stavbu 700 Petřínských rozhleden.

V České republice i v ostatních zemích EU funguje zpětný odběr a recyklace na stejném ekonomickém principu: financují je výrobci nových spotřebičů. Některé přístroje, kterých se dnes domácnosti zbavují, totiž nesou už zaniklé značky.

Například spotřebiče značek Ardo nebo Baumatic v českých domácnostech stále běžně slouží, i když jejich výrobci už zmizeli z trhu.


Ani zámožnější městské domácnosti dlouho neřešily, kam s vysloužilými elektrospotřebiči. Ještě ve 30. letech 20. století byl totiž například nákup ledničky velký luxus a i když taková lednice dosloužila, zůstávala v bytě jako kus nábytku.

Spotřebiče se opravovaly, dokud to bylo jen trochu možné, a i když definitivně dosloužily, skončily ve sklepě nebo na půdě.

K zásadnější obměně vybavení domácností elektrospotřebiči došlo až ve druhé polovině 50. let a v 60. letech. Teprve tehdy se také tyto spotřebiče dočkaly většího rozšíření. Důvod byl prostý: ve 30. letech minulého století stál například vysavač zhruba 1200 korun, tedy téměř měsíční plat středoškolského profesora. Nejlevnější osobní automobil české výroby, legendární Aero 500, přišel na 18 000 korun. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

20:48 Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvo…