České dráhy: Lokomotiva bardotka slaví padesátiny, zájemce vezme mimořádně do Dobříše

12. 12. 2018 22:16

Lokomotiva bardotka, která nese číslo 749.121, bude slavit v neděli 16. prosince 50 let své pravidelné služby na železnici. Při této příležitosti vezme velké i malé fandy krásných lokomotiv s charakteristickým brumláním na výlet do Dobříše, kam dnes už běžně s cestujícími nejezdí. Připravené jsou i komentované prohlídky lokomotivy.

České dráhy: Lokomotiva bardotka slaví padesátiny, zájemce vezme mimořádně do Dobříše
Foto: red
Popisek: ČD - logo

V pravidelném provozu v okolí Prahy se mohou setkat cestující s těmito velkými lokomotivami české konstrukce už jen o víkendech na výletních vlacích. Přesto je unikátní, že i přes svůj věk díky dobré údržbě zvládají tempo dnešního železničního provozu.

Lokomotiva 749.121 a jejích 50 let

Psal se 17. prosinec 1968, když ČSD převzaly lokomotivu do jihlavského depa. Vyrobila ji pražská ČKD a od té doby slouží na dráze až dodnes. Nejčastěji právě na turistických vlacích v okolí Prahy.

„Narozeniny této bardotky připadají na pondělí 17. prosince, proto jsme se rozhodli uspořádat lokomotivě menší oslavu už v neděli o den dříve, aby mohli o víkendu dorazit železniční fandové,“ říká Michal Šťěpán, člen představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro obchod, a doplňuje: „To, že lokomotiva dokáže spolehlivě sloužit i po 50 letech v dnešním provozu potvrzuje vynikající práci tehdejších konstruktérů z ČKD. Už dávno samozřejmě máme mnohem modernější stroje, ale právě k turistickým výletním vlakům tyto unikátní lokomotivy, které přitahují pozornost železničních fandů z celé Evropy, patří.“

Během zimního období jezdí v pravidelném provozu s cestujícími pouze jeden stroj na trati Posázavského pacifiku, tedy z Prahy přes Vrané nad Vltavou do Čerčan a zpět. V letní turistické sezoně vyjíždí druhý stroj na vlaku „Cyklo Brdy“ z Prahy do Březnice a třetí pomáhá s turistickými víkendovými vlaky v Posázaví mezi Čerčany a Zručí nad Sázavou.

Prohlídky lokomotivy v Dobříši

V neděli 16. prosince bude jezdit bardotka 749.121 společně s patrovými vozy mimořádně na pravidelných osobních vlacích z Prahy do Dobříše.

Pro zájemce budou v Dobříši připraveny komentované prohlídky lokomotivy. Na vlastní oči si prohlédnete stanoviště strojvedoucího i obrovský vznětový šestiválec, který se ukrývá uvnitř lokomotivy.

Odjezdy z Prahy.hl.n.: 10:25, 14:25 hod.
Odjezdy z Dobříše zpět do Prahy: 12:36, 16:36 hod.

Proč zrovna bardotka

Za svou přezdívku bardotky vděčí skutečně slavné herečce Brigitte Bardot, jejíž křivky železničářům připomínaly tvar přední kapoty lokomotivy pod okny strojvedoucího. Často se této lokomotivě přezdívá také zamračená. Mezi železničními fandy jsou bardotky velmi oblíbené hlavně kvůli svému charakteristickému brumlavému zvuku motoru, který bývá slyšet i několik kilometrů daleko.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Generální štáb slaví 100 let, u zrodu stáli francouzští důstojníci

22:49 Armáda ČR: Generální štáb slaví 100 let, u zrodu stáli francouzští důstojníci

Generální štáb Armády České republiky si 15. října připomíná datum vzniku svého historického předchů…