Český rozhlas: Nahrávka Beskydský chameleon zvítězila na festivalu Grand Prix Svetozára Stračiny

13.05.2021 22:11

V letošní konkurenci 40 nahrávek z 13 zemí včetně Kanady, Švédska, Ruska a Rakouska se vítězem jubilejního 10. ročníku Grand Prix Svetozára Stračiny stala nahrávka Českého rozhlasu s názvem Beskydský chameleon.

Český rozhlas: Nahrávka Beskydský chameleon zvítězila na festivalu Grand Prix Svetozára Stračiny
Foto: red
Popisek: Český rozhlas
reklama

Mezinárodní porota ocenila tuto etnojazzovou fantazii, která je dokladem mimořádné instrumentální virtuozity na jednodírkovou beskydskou flétnu zvanou „koncovka”.

Anketa

Chcete, aby sněmovna vyslovila nedůvěru vládě Andreje Babiše?

11%
86%
hlasovalo: 19574 lidí

Na této píšťale se dá střídavým zakrýváním či odkrýváním jediné dírky - ale hlavně mistrným přefukováním do alikvotních tónů - standardně zahrát takzvaná Podhalanská stupnice, která je typická pro pastýřskou hudební kulturu karpatských regionů. Na nahrávce se podíleli Marián Friedl (skladatel, koncovka), skladatel/režisér a producent Jan Rokyta, mistr zvuku Aleš Huber a Ensemble FLAIR ve složení Petr Vala (housle), Jiří Pivovarčík (klarinet), Jiří Pospěch (viola), Lukáš Švajda (kontrabas) a Jan Rokyta (cimbál, umělecký vedoucí).

Hlavní cenu v podobě díla uměleckého sochaře Jána Ťapáka převzal během včerejšího slavnostního galavečera ve Velkém koncertním studiu Slovenského rozhlasu generální ředitel Českého rozhlasu René Zavoral, který u této příležitosti uvedl: „Jsem dojat a velmi si vážím, že ocenění získali kolegové z ostravského studia, které patří na poli hudební produkce mezi českou špičku a jsem nesmírně rád, že se kolegové lidové písničce a folklórní tvorbě dlouhodobě věnují. Ostravský rozhlas je již několikanásobným laureátem ceny Svetozára Stračiny a o to více si vážím této ceny v jubilejním 10. ročníků a v ročníku, kdy si připomínáme 80. výročí od narození Svetozára Stračiny a 25. výročí od jeho úmrtí. Jsem nesmírně rád, že RTVS podobný festival již několik let organizuje, jelikož mám pocit, že v dnešní zrychlené, přemodernizované a globalizované době je dobré se vracet k našim kořenům.“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SVOL: V lesích buďte během prázdnin obezřetní. Na co si dát pozor?

9:15 SVOL: V lesích buďte během prázdnin obezřetní. Na co si dát pozor?

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vzhledem k probíhající kůrovcové kalamitě …