Český rozhlas uvádí v Jihlavě přehlídku rozhlasové tvorby Radiodokument

25.10.2013 16:25

Rozhlasovou dokumentární tvorbu představí Český rozhlas 26. – 28. října v Jihlavě v rámci 17. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Jeho součástí bude přehlídka Radiodokument již podruhé. Ve čtyřech moderovaných poslechových blocích představí jak českou tvorbu, tak i to nejzajímavější ze zahraničí.

Český rozhlas uvádí v Jihlavě přehlídku rozhlasové tvorby Radiodokument
Foto: red
Popisek: Český rozhlas

O radiodokumenty je čím dál větší zájem ze strany organizátorů festivalu i jeho návštěvníků. To odpovídá současnému zahraničnímu trendu. Ve Velké Británii nebo Dánsku bývají podobné poslechy dokumentů zaplněny a jejich popularita roste.

Jedním z lákadel přehlídky bude dokument Tomáše Černého Jsme s vámi, buďte s námi! Dokument poprvé představuje unikátní záznamy vysílání ze srpnové okupace roku 1968, které byly považovány za ztracené, a které rozhlasu teprve nedávno poskytl jeden z pamětníků. Hovoří na nich a dění komentují herec Jan Tříska a Václav Havel. Ve stejném bloku zazní také dokument Evy Blechové s názvem V Trinkseifen jsme byly doma. Ten bojuje o umístění v těchto dnech také na soutěži Prix Europa v Berlíně.

„Kurátorem nedělní části programu Radiodokumentu bude Alan Hall, dříve hudební producent BBC, nyní významný tvůrce rozhlasových dokumentů. Pro svůj kurátorský blok vybral ukázky z prací vlastní nezávislé produkční společnosti Falling Tree Production a ve své prezentaci se zaměří na kreativní způsoby tvorby. Dokument se dá podle jeho slov poslouchat jako hudba a je na něj možné aplikovat také podobná estetická východiska. A to je možná i klíč k poslechu rozhlasových dokumentů obecně,“ říká Eva Nachmilnerová, slovesná redaktorka Českého rozhlasu a kurátorka přehlídky Radiodokument.

Přehlídka Radiodokument se koná 26. – 28. října v kině Dukla (Jana Masaryka 20, Jihlava).

Rozhlasový pořad Radiodokument můžete slyšet každou středu od 21.45 na stanici Vltava. Ta dokumenty zpřístupňuje vždy na jeden měsíc také on-line na svém webu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Český rozhlas

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SMS ČR: Policie nám dala za pravdu, bývalý jablonecký primátor spáchal trestný čin

13:53 SMS ČR: Policie nám dala za pravdu, bývalý jablonecký primátor spáchal trestný čin

Sdružení místních samospráv České republiky, které je organizací sdružující téměř 1 900 obcí a měst,…