Český rozhlas vysílá minutové hry, které napsali sami posluchači

03.02.2014 18:32

Český rozhlas natočil osmnáct minutových her, které mu zaslali sami posluchači a od pondělí 3. února je vysílá na stanici Vltava. Vzniklé miniatury jsou výsledkem soutěže, kterou rozhlas vyhlásil krátce po zahájení vysílání minutových her v říjnu 2012. Za několik měsíců jich zájemci zaslali kolem tisícovky a nejlepší z nich režiséři převedli do zvukové formy.

Český rozhlas vysílá minutové hry, které napsali sami posluchači
Foto: red
Popisek: Český rozhlas
reklama

Minutové hry jsou krátké dramatické útvary v délce obvykle do dvou minut. „Hry jsme už vysílali cestujícím v metru, byly převedeny do komiksové podoby a nyní jsme díky nim možná našli několik nových scenáristických talentů,“ říká Kateřina Rathouská, dramaturgyně a autorka projektu, kterou velký zájem o účast v soutěži překvapil.

Jedním z objevů je pro ni i architekt Jan Hladík, jehož tři hry byly pro vysílání vybrány   a ČRo s ním plánuje další spolupráci. Jak sám říká, v minulosti už napsal námět na sci-fi povídku, který však schoval do šuplíku, a tak na konci roku 2012 uvítal možnost zúčastnit se rozhlasové soutěže. „I když mi bylo předem jasné, že nedosáhnu takové úrovně, jakou mají minutové hry Motivační pohovor, Chutnalo ti to? nebo Babička. Jako architekt a designér jsem se kdysi zúčastnil mnoha soutěží, tak jsem se tentokrát rozhodl prohrát v takovém oboru, kterému alespoň tolik nerozumím,“ říká s nadsázkou Hladík. A o čem psal? „Lákalo mě zpracovat témata, jaká jsem ještě nikdy neviděl ani neslyšel. Napsal jsem například hru o poslední minutě lidské civilizace před jejím zánikem nebo surrealistickou hříčku Pacient, kterou posluchači uslyší 17. února. Občas jsem se opřel o historické události či osobnosti a trochu jsem fabuloval,“ doplňuje architekt. 

Minutové hry tak umožnily vyzkoušet si práci scenáristy lidem, kteří by si na dlouhou rozhlasovou hru nebo prózu netroufli. „Bylo velmi zajímavé sledovat, kdo a s jakým námětem se do soutěže přihlásil. Častým důvodem vyřazení byl například fakt, že se hra nedala realizovat v rozhlasu, protože byla 'příliš vizuální',“ uvedla Kateřina Rathouská.

Výsledky posluchačské soutěže bude vysílat stanice Český rozhlas Vltava od 3. do 22. února 2014 (denně kromě neděle, vždy v 11.27, 17.40 hodin a o půlnoci).

Více informací včetně medailonku Jana Hladíka naleznete na minutovehry.cz. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Český rozhlas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Češi v Mali podporují výcvik, školství i sociální centra

21:23 Armáda ČR: Češi v Mali podporují výcvik, školství i sociální centra

Těsně před předáním velení španělským kolegům se českým vojákům, působícím v misi EUTM Mali, podařil…