Český statistický úřad: Bilance byla i přes pokles vývozu a dovozu kladná

09.10.2020 7:34

Podle předběžných údajů skončila v srpnu bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 7,6 mld. Kč. Meziročně to však byl o 1,6 mld. Kč horší výsledek.

Český statistický úřad: Bilance byla i přes pokles vývozu a dovozu kladná
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Celkové saldo zahraničního obchodu1) se zbožím2) nepříznivě ovlivnil meziroční pokles přebytku bilance výrobků zpracovatelského průmyslu o 6,0 mld. Kč. Na tomto se největší měrou podílel pokles kladné bilance motorových vozidel o 5,0 mld. Kč a meziročně vyšší schodek bilance s počítači, elektronickými a optickými přístroji o 4,6 mld. Kč.

Příznivý vliv měl meziročně nižší deficit bilance zahraničního obchodu s ropou a zemním plynem o 3,8 mld. Kč (vlivem poklesu cen na světových trzích) a stejně tak nižší schodek bilance základních kovů o 2,6 mld. Kč. Pozitivně se na bilanci podepsal i nárůst kladného salda bilance strojů a zařízení o 1,4 mld. Kč.

Přebytek zahraničního obchodu se státy EU273) se v srpnu meziročně snížil o 1,5 mld. Kč a dosáhl 44,2 mld. Kč. Bilance zahraničního obchodu se všemi sousedními zeměmi se mírně zhoršila s výjimkou Slovenska, kde naopak došlo k nepatrnému zlepšení výrazně kladné bilance.

Se státy mimo EU27 došlo rovněž k mírnému meziročnímu zhoršení bilance zahraničního obchodu, a to o 0,3 mld. Kč. Vzájemný schodek obchodu se tak zvýšil na 35,3 mld. Kč.

Meziměsíčně se po sezónním očištění snížil vývoz o 2,7 % a dovoz o 0,2 %. Trend vývoje ukazuje na mírný růst vývozu (o 0,7 %) a dovozu (o 1,4 %).

Ve srovnání se stejným měsícem roku 2019 klesl vývoz o 5,4 % na 261,7 mld. Kč a dovoz o 4,9 % na 254,1 mld. Kč. Srpen 2020 měl o jeden pracovní den méně než srpen 2019.

V lednu až srpnu 2020 dosáhl přebytek obchodní bilance 71,1 mld. Kč, což představovalo meziroční pokles o 41,6 mld. Kč. Od začátku roku klesl meziročně vývoz o 11,0 % a dovoz o 9,7 %.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

dTest: WhatsApp tlakem na spotřebitele porušuje legislativu

19:37 dTest: WhatsApp tlakem na spotřebitele porušuje legislativu

Evropská spotřebitelská organizace BEUC a osm jejích členů včetně dTestu podalo stížnost na sociální…