Český statistický úřad: Maloobchodní tržby meziměsíčně klesly, meziročně rostly

06.12.2017 10:18

Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy klesly v říjnu reálně meziměsíčně o 1,6 %. Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 3,9 %, bez očištění o 6,3 %. Růst neočištěných tržeb byl ovlivněn také vyšším počtem pracovních dní proti předchozímu roku.

Český statistický úřad: Maloobchodní tržby meziměsíčně klesly, meziročně rostly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel (CZ-NACE 47) po očištění o sezónní vlivy snížily v říjnu reálně o 1,6 %. Tržby za potraviny a nepotravinářské zboží klesly shodně o 1,3 % a za pohonné hmoty o 0,6 %.

Meziročně se maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy zvýšily o 3,9 %, v tom za pohonné hmoty vzrostly o 6,1 %, za nepotravinářské zboží o 5,1 % a za potraviny o 1,8 %. V říjnu 2017 bylo o dva pracovní dny více než v roce 2016.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 6,3 %, přičemž za pohonné hmoty vzrostly o 8,9 %, za nepotravinářské zboží o 8,5 % a za potraviny o 2,1 %.

Nejvyšší tempo růstu opět vykázal internetový a zásilkový prodej (o 20,4 %). V nepotravinářském sortimentu rostl prodej ve specializovaných prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením (o 11,5 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 8,3 %), s výrobky pro domácnost (o 8,2 %) a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 5,7 %). Prodej oděvů a obuvi stagnoval (růst o 0,1 %). Ve specializovaných prodejnách potravin se tržby zvýšily o 6,5 % a v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 1,8 %.

Cenový deflátor (CZ-NACE 47) ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 102,0 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami potravin, farmaceutického a zdravotnického zboží a pohonných hmot. Naopak ceny klesly v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci, s oděvy a obuví a s potřebami pro domácnost.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel (CZ-NACE 45) klesly reálně meziměsíčně o 0,3 % a očištěné o kalendářní vlivy se zvýšily meziročně o 1,7 %. Neočištěné tržby se zvýšily meziročně o 8,5 %, v tom za opravy motorových vozidel o 12,1 % a za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) o 7,8 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

SŽDC: Opravenou výpravní budovu získala také Nelahozeves

11:26 SŽDC: Opravenou výpravní budovu získala také Nelahozeves

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v Nelahozevsi uspořádala slavnostní prezentaci opravené výp…