Český statistický úřad: Meziroční pokles tržeb v maloobchodě zmírnil

08.12.2023 7:05 | Tisková zpráva

Meziročně se tržby v maloobchodě v říjnu snížily reálně o 1,4 %, meziměsíčně vzrostly o 0,6 %. Tržby za prodej a opravy motorových vozidel vzrostly meziročně o 5,9 % a meziměsíčně o 0,3 %.

Český statistický úřad: Meziroční pokles tržeb v maloobchodě zmírnil
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) zvýšily v říjnu reálně o 0,6 %, přičemž za nepotravinářské zboží vzrostly o 1,6 %, za potraviny stagnovaly a za pohonné hmoty klesly o 2,1 %.

Meziročně se maloobchodní tržby v říjnu snížily reálně o 1,4 %, v tom za potraviny klesly o 2,7 % a za nepotravinářské zboží o 1,0 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 0,8 %.

„Maloobchodní tržby po očištění o cenové vlivy v říjnu meziročně klesly. Oproti loňskému říjnu se snížily tržby za prodej potravin a nepotravinářského zboží, za pohonné hmoty se naopak zvýšily. Pokles tržeb zaznamenaly všechny sortimentní skupiny prodejen s výjimkou prodejen s kosmetickými a toaletními výrobky,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ.

Tržby ve specializovaných prodejnách s oděvy a obuví meziročně klesly o 6,1 %, s počítačovým a komunikačním zařízením o 3,1 %, s výrobky pro domácnost o 2,9 %, s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 2,2 % a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 1,9 %. Naopak tržby rostly v prodejnách s kosmetickými a toaletními výrobky o 5,9 %. Tržby z prodeje potravin v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se snížily o 2,7 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 2,4 %. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 7,8 %. Internetovým a zásilkovým obchodům2) tržby vzrostly o 5,3 %.

Tržby za prodej a opravy motorových vozidel3) reálně meziměsíčně vzrostly o 0,3 %. Meziročně se tržby zvýšily o 5,9 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) vzrostly o 6,3 % a za opravy motorových vozidel o 4,5 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ondřej Benešík byl položen dotaz

EU

Uznáváte, že se vám lidi nepodařilo přesvědčit o výhodách členství v EU. Proč ne? Proč jste nechali odpůrce EU, aby vás takto převálcovali svou rétorikou? A je nepopularita EU u nás důvod, proč tak odmítáte referendum o setrvání v EU?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Peněžitá pomoc obětem trestných činů zůstává už deset let stejná

19:02 Ombudsman: Peněžitá pomoc obětem trestných činů zůstává už deset let stejná

Reálná hodnota peněžité pomoci pro oběti trestných činů za posledních deset let klesla kvůli inflaci…