Na základě druhého letošního odhadu sklizně k 15. červenci se očekává úroda základních obilovin 6 345 tis. tun a řepky 1 287 tis. tun. V porovnání s loňskou sklizní je úroda základních obilovin o 515 tis. tun nižší (−7,5 %), řepky se sklidí o 141 tis. tun více (+12,3 %). Předpokládaná sklizeň máku 15 tis. tun je o čtvrtinu nižší než loni (−25,9 %).
Odhadovaná úroda základních obilovin (bez kukuřice na zrno) 6 345 tis. tun je o 7,5 % nižší než loňská sklizeň. Předpokládaný pokles produkce o 515 tis. tun jde téměř zcela na vrub snížení hektarového výnosu na 5,07 t/ha (−6,6 %). Osevní plocha mírně poklesla na 1 250 tis. ha (−0,9 %). Očekávaná úroda základních obilovin je nižší než pětiletý i desetiletý průměr (−14,4 %, respektive −10,0 %). Jedná se o třetí nejnižší sklizeň za posledních 10 let. V roce 2010 se sklidilo o 171 tis. tun méně a v roce 2012 byla sklizeň ve srovnání s aktuálním odhadem pro rok 2018 dokonce o 700 tis. tun nižší.
Podle červencového odhadu se očekává meziročně nižší sklizeň pšenice ozimé, ječmene jarního i ozimého a tritikale. Naopak více se sklidí pšenice jarní, ovsa a žita.
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPráce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.


