Český statistický úřad: Příjmy domácností nadále reálně rostly

10.01.2020 14:31

Podle sezónně očištěných údajů úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností proti předchozímu čtvrtletí reálně vzrostl o 1,6 %. Reálná spotřeba na obyvatele se mezičtvrtletně zvýšila o 1,2 % a míra úspor vzrostla o 0,5 procentního bodu. Míra investic nefinančních podniků se zvýšila proti předchozímu čtvrtletí o 0,3 procentního bodu.

Český statistický úřad: Příjmy domácností nadále reálně rostly
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Nefinanční podniky: vzrostla míra zisku i míra investic

Míra zisku ve 3. čtvrtletí byla 46,4 %, což je o 0,1 procentního bodu (p. b.) více než v předchozím čtvrtletí a o 0,7 p. b.[1] více než před rokem. Celkové mzdové náklady nefinančních podniků vzrostly meziročně o 6,2 %[1]. Míra investic proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,3 p. b. a dosáhla 28,0 %. Meziročně klesla o 1,2 p. b.[1]

Domácnosti: reálné příjmy i spotřeba domácností vzrostly

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele vzrostl ve 3. čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí o 1,6 %, meziročně o 3,6 %[1]. Reálná spotřeba domácností na obyvatele rostla mezičtvrtletně nižším tempem, konkrétně o 1,2 %. Meziročně se pak reálná spotřeba zvýšila o 3,9 %[1].

Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl ve 3. čtvrtletí hodnoty 34 532 Kč[1] a oproti předchozímu čtvrtletí se reálně zvýšil o 1,2 %, meziročně o 3,5 %[1].

Výsledkem rychlejšího růstu příjmů domácností než jejich výdajů proti předchozímu čtvrtletí byla vyšší míra úspor, a to 11,0 %. Míra investic v sektoru domácností proti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 0,1 p. b. a dosáhla 8,8 %.

Zpřesnění odhadu HDP

Dle revizní politiky byly nově publikovány roční národní účty za rok 2018, které jsou nyní plně v souladu s notifikační verzí účtů za sektor vládních institucí z října 2019. Toto zpřesnění bylo bez vlivu na celková tempa růstu HDP ve 3. čtvrtletí 2019. HDP mezičtvrtletně vzrostl o 0,4 % a meziročně o 2,5 %. Časové řady o tvorbě a užití HDP naleznete na webových stránkách: https://www.czso.cz/csu/czso/hdp_cr

[1] Sezónně neočištěný údaj

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM v Náchodě předal lesní pozemky státnímu podniku Lesy České republiky

21:23 ÚZSVM v Náchodě předal lesní pozemky státnímu podniku Lesy České republiky

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v Náchodě převedl zdarma lesní pozemky o výměře 750…