Český statistický úřad: Rychlá informace o konjunkturálním průzkumu pro odborníky dozná změn

07.01.2016 10:50

Rychlá informace ČSÚ o konjunkturálním průzkumu dozná v novém roce několika dílčích změn. V textu již nebude primárně reflektováno saldo kompozitních a dílčích odvětvových indikátorů důvěry, ale jejich bazické indexy. Časové řady nebudou žádným způsobem narušeny. Metodika se nemění.

Český statistický úřad: Rychlá informace o konjunkturálním průzkumu pro odborníky dozná změn
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Cílem úpravy je přiblížit interpretaci dat o konjunkturálních průzkumech praxi uplatňované Evropskou komisí a dalšími renomovanými institucemi (např. německým IFO nebo francouzským INSEE). Prezentace dat prostřednictvím bazických indexů usnadňuje uživatelům konfrontaci tzv. měkkých dat o ekonomickém sentimentu s pozdějšími tzv. tvrdými daty zjištěnými prostřednictvím krátkodobých podnikových statistik, případně publikovaných statistikou čtvrtletních národních účtů. Výhodou prezentace bazických indexů je také lepší využití při analytické činnosti, jelikož jsou eliminovány záporné hodnoty.

ČSÚ upozorňuje na tyto částečné a formální úpravy Rychlé informace, které by měly být uživatelsky vstřícnější, v předstihu s vědomím toho, že zejména odborná část veřejnosti s údaji detailně a rutinně pracuje.

Celkem se ve více než jednostránkové textové informaci upraví znění osmi vět. Tabulkové přílohy, včetně jejich pořadí, zůstanou nezměněny. V závěru textové části v sekci Poznámky bude doplněna informace o tom, že jsou popisovány bazické indexy a že bází je průměr roku 2005. První Rychlá informace v nové podobě bude publikována 25. ledna 2016. Salda indikátorů důvěry budou nadále uvedena v Přílohách, v Tabulce 2.

Více o konjunkturálních průzkumech naleznete zde: https://www.czso.cz/csu/czso/konjunkturalni_pruzkum.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Jana Černochová byl položen dotaz

zásah

Jak vysvětlíte razii u vás na ministerstvu? A vyvodíte nějakou osobní zodpovědnost? Přeci jen, za to, jak jsou zakázky zadávány jste přeci zodpovědná vy. Tady se pořád mluví o úsporách, přitom na obraně se utrácí o 106 a evidentně ne transparentně.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DIAMO: Státní podnik a odbory vyhodnotily kolektivní smlouvu za 1. pololetí

22:03 DIAMO: Státní podnik a odbory vyhodnotily kolektivní smlouvu za 1. pololetí

Státní podnik DIAMO a zástupci odborových organizací působících ve státním podniku DIAMO vyhodnotily…