Český statistický úřad: Spotřeba domácností mezičtvrtletně stoupla o 3,4 procenta

08.01.2022 16:51 | Tisková zpráva

Míra úspor u domácností ve třetím čtvrtletí poklesla na 15,9 %. Úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností ve třetím čtvrtletí roku 2021 reálně meziročně vzrostl o 2,5 % a reálná spotřeba na obyvatele se zvýšila o 5,4 %.

Český statistický úřad: Spotřeba domácností mezičtvrtletně stoupla o 3,4 procenta
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Spotřeba domácností na obyvatele rostla již třetí čtvrtletí v řadě a v posledně sledovaném období vzrostla mezičtvrtletně o 3,4 %. Úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností i kvůli rostoucí inflaci poklesl o dvě desetiny procenta. Pokračoval tak pokles míry úspor domácností na předkrizové hodnoty,“ sdělil Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Podle sezónně očištěných údajů úhrn peněžních a nepeněžních příjmů domácností proti předchozímu čtvrtletí reálně klesl o 0,2 %. Reálná spotřeba na obyvatele se mezičtvrtletně zvýšila o 3,4 % a míra úspor poklesla o 5,2 procentního bodu.

tabulka

tabulka

Nefinanční podniky: míra zisku i investic klesla

Míra zisku v 3. čtvrtletí byla 45,1 %, což je o 1,0 procentního bodu (p. b.) méně než v předchozím čtvrtletí a o 1,2 p. b.1 méně než před rokem. Celkové mzdové náklady nefinančních podniků vzrostly meziročně o 10,1 %1, což je do značné míry ovlivněno nízkou srovnávací základnou (3. čtvrtletí 2020).

Míra investic proti předchozímu čtvrtletí klesla o 0,7 p. b. a dosáhla 25,7 %. Meziročně klesla o 2,0 p. b.1).

tabulka

tabulka

Domácnosti: míra úspor poklesla

Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele klesl v 3. čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí o 0,2 %, meziročně vzrostl o 2,5 %1. Reálná spotřeba domácností na obyvatele mezičtvrtletně stoupla o 3,4 %. Meziročně se zvýšila o 5,4 %1.

Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl v 3. čtvrtletí hodnoty 38 637 Kč1) a oproti předchozímu čtvrtletí reálně vzrostl o 0,7 %, meziročně o 1,8 %1.

Míra úspor dosáhla 15,9 %. Mezičtvrtletně tak byla míra úspor domácností nižší o 5,2 p. b., meziročně poklesla o 2,8 p. b.1. Míra investic v sektoru domácností se proti předchozímu čtvrtletí zvýšila o 0,3 p. b. a dosáhla 9,8 %.

graf

Zpřesnění odhadu HDP

Současně byl zpřesněn odhad hrubého domácího produktu (HDP). HDP v 3. čtvrtletí 2021 mezičtvrtletně stoupl o 1,6 % a meziročně o 3,3 %. Časové řady o tvorbě a užití HDP naleznete na webových stránkách ZDE.

graf

Poznámky:
1) Sezónně neočištěný údaj
Všechny termíny jsou v pojetí národního účetnictví a vysvětlivky pojmů označených tučnou kurzívou naleznete ZDE.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

aktivistická politika STAN

To jste zhodnotil přesně, i já jsem z vývoje hnutí jako její (nyní už bývalý) volič zklamaný. Čím ale mslíte, že to je, že se tak odchílila od svých kořenů? Je za tím nové vedení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Příprava projektu česko-saského lesoparku a singletrailů

22:11 Lesy ČR: Příprava projektu česko-saského lesoparku a singletrailů

Prohlášení o záměru rozvoje přeshraničního lesoparku s trasami pro horská kola mezi severočeskou Dol…