Český statistický úřad: Spotřebitelé utráceli zejména za nepotravinářské zboží

13. 1. 2020 8:39

Meziročně se tržby očištěné o kalendářní vlivy v listopadu zvýšily reálně o 3,7 %, bez očištění o 2,9 %. Tržby v maloobchodě po očištění o sezónní vlivy meziměsíčně vzrostly o 0,1 %.

Český statistický úřad: Spotřebitelé utráceli zejména za nepotravinářské zboží
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu
reklama

Meziměsíčně se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel1) po očištění o sezónní vlivy zvýšily v listopadu reálně o 0,1 %, přičemž vzrostly za nepotravinářské zboží o 0,9 % a za pohonné hmoty o 0,2 %, naopak za potraviny klesly o 1,1 %.

Meziročně maloobchodní tržby očištěné o kalendářní vlivy vzrostly o 3,7 %. Tržby za nepotravinářské zboží vzrostly o 7,4 %, za potraviny naopak klesly o 0,7 %2) a za pohonné hmoty o 0,1 %. V listopadu 2019 bylo o jeden pracovní den méně než v listopadu 2018.

Bez očištění se maloobchodní tržby meziročně zvýšily o 2,9 %, v tom za nepotravinářské zboží vzrostly o 5,7 % a za potraviny o 0,2 %2), zatímco za pohonné hmoty klesly o 1,4 %.

Zvýšení tržeb v maloobchodě nejvíce ovlivnil růst prodeje zboží internetových obchodů a zásilkových služeb3) (o 14,5 %). Vyšší zájem zákazníků zaznamenaly také specializované prodejny s nepotravinářským zbožím. Tržby rostly v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením (o 8,8 %), s výrobky pro domácnost (o 6,3 %), s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci (o 5,0 %), s oděvy a obuví (o 3,2 %) a s farmaceutickým, zdravotnickým a kosmetickým zbožím (o 0,8 %). Tržby v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin se zvýšily o 0,4 %, naopak ve specializovaných prodejnách potravin se snížily o 3,4 %.

Cenový deflátor v maloobchodě kromě motorových vozidel ke stejnému období předcházejícího roku (bez vlivu DPH) činil 100,6 % a byl ovlivněn zejména vyššími cenami potravin, farmaceutického, zdravotnického a kosmetického zboží a výrobků pro domácnost. Naopak ceny klesly v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením, s pohonnými hmotami, s oděvy a obuví a s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci.

Sezónně očištěné tržby za prodej a opravy motorových vozidel4) vzrostly reálně meziměsíčně o 1,4 % a meziročně očištěné o kalendářní vlivy se zvýšily o 5,5 %. Neočištěné tržby vzrostly meziročně o 2,2 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) se zvýšily o 3,0 %, naopak za opravy motorových vozidel se snížily o 0,9 %.

Mezinárodní srovnání vývoje maloobchodních tržeb v zemích EU je k dispozici na:  http://ec.europa.eu/eurostat/web/short-term-business-statistics/publications/news-releases.

Poznámky:

Všechny údaje v textu Rychlých informací jsou uvedeny ve stálých cenách.

Podniky jsou do odvětví zatříděny podle své převažující činnosti, tj. taková činnost, ze které podniku plyne největší přidaná hodnota.

Data za měsíc listopad 2019 jsou předběžná; definitivní údaje za všechny měsíce roku 2019 budou publikovány v červnu 2020.

Spolu s revizí dat za rok 2018 (publikováno 5. 6. 2019) došlo ke změně modelu použitého pro očišťování časových řad. Nově je použita nepřímá metoda očišťování, která probíhá na nejnižších zdrojových agregátech indexu tržeb  a očištění vyšších agregací vzniká jako vážený průměr zdrojových očištěných dat.

1) CZ-NACE 47 – nezahrnuje prodej a opravy motorových vozidel.
2) Rozdíl mezi vývojem očištěných a neočištěných tržeb za prodej potravin byl způsoben zejména rozdílným počtem nadprůměrných a průměrných prodejních dní.
3) CZ-NACE 4791 – maloobchod prostřednictvím internetu nebo zásilkové služby.
4) CZ-NACE 45 – zahrnuje velkoobchod a maloobchod s motorovými vozidly a opravy motorových vozidel.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Greenpeace: Aktivisté odmítají, že způsobili poruchu v elektrárně Chvaletice. Budou se bránit u soudu

22:11 Greenpeace: Aktivisté odmítají, že způsobili poruchu v elektrárně Chvaletice. Budou se bránit u soudu

Pětice aktivistů a aktivistek Greenpeace, která v říjnu 2016 protestovala na chladicí věži elektrárn…