Český statistický úřad: Startuje další ročník šetření o používání informačních technologií

08.04.2025 7:23 | Tisková zpráva

Ve druhém dubnovém týdnu začíná každoroční zjišťování Českého statistického úřadu o používání informačních technologií v českých domácnostech. V období od 7. dubna do 16. července 2025 navštíví odborně proškolení tazatelé téměř sedm tisíc domácností po celé zemi. Cílem je zjistit aktuální údaje o používání internetu, mobilních telefonů nebo o digitální gramotnosti obyvatel.

Český statistický úřad: Startuje další ročník šetření o používání informačních technologií
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

Šetření nazvané Informační technologie v domácnostech organizuje ČSÚ každoročně již od roku 2002, letos tedy po dvacáté čtvrté. „Český statistický úřad zjišťuje údaje nejen o používání internetu nebo mobilního telefonu, ale také informace o činnostech prováděných online, jako je například nakupování, využívání placených streamovacích služeb nebo sociálních sítí. Letos jsou do šetření navíc zařazeny otázky o ochraně dat v online prostoru nebo o digitálních dovednostech občanů,“ uvádí Lenka Weichetová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ. 

Výzkum se provádí každý rok v náhodně vybraném vzorku domácností a navazuje na Výběrové šetření pracovních sil (ZDE). Unikátní údaje, které nelze zjistit jiným způsobem, jsou zjišťovány prostřednictvím proškolených tazatelů, kteří navštěvují vybrané byty a vyplňují dotazník se všemi osobami staršími 16 let, které v době šetření na dané adrese obvykle bydlí. Celkem takto navštíví 6 780 domácností. Ve všech fázích zpracování je zaručena anonymita zjištěných údajů a tato data jsou ze zákona důsledně chráněna. 

Jak takové šetření probíhá, přibližuje krátké animované video ZDE.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zoo Ostrava: Společný úspěch tří zoologických zahrad

20:14 Zoo Ostrava: Společný úspěch tří zoologických zahrad

Vzácná mláďata dvou druhů supů, tři zoologické zahrady a jeden společný cíl. Přesně takto by se dala…