Český statistický úřad: Stavební produkce v roce 2022 vzrostla o 1,9 %

08.02.2023 7:31 | Tisková zpráva

Stavební produkce v prosinci reálně meziročně klesla o 0,2 %. Meziměsíčně byla vyšší o 1,2 %. Stavební úřady vydaly meziročně o 15,6 % stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 8,5 %. Meziročně bylo zahájeno o 21,9 % bytů méně. Dokončeno bylo o 31,6 % bytů více.

Český statistický úřad: Stavební produkce v roce 2022 vzrostla o 1,9 %
Foto: ČSÚ
Popisek: Logo Českého statistického úřadu

„Stavební produkce si v roce 2022 udržela mírný růst a v obou segmentech vzrostla shodně o 1,9 %. Stavebnictví se v průběhu roku dále potýkalo s růstem cen a nedostatkem stavebních kapacit,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Stavební produkce byla reálně meziměsíčně vyšší o 1,2 %. Meziročně klesla o 0,2 %. „V prosinci tlumilo celkový pokles produkce inženýrské stavitelství, které meziročně vzrostlo o 8,2 %. Produkce pozemního stavitelství narazila na vyšší srovnávací základnu a klesla o 3,2 %,“ říká Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ.

Stavební úřady vydaly 6 700 stavebních povolení, meziročně o 15,6 % méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 51,2 mld. Kč a meziročně vzrostla o 8,5 %. K růstu orientační hodnoty přispělo povolení velkých staveb dopravní infrastruktury.

Počet zahájených bytů meziročně klesl o 21,9 % a dosáhl hodnoty 3 597 bytů. Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 31,6 % a činil 4 786 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se meziročně zvýšil o 0,9 %. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 8,9 %.

Stavební produkce podle údajů Eurostatu v listopadu 2022 v EU27 meziročně vzrostla o 1,8 %. Pozemní stavitelství se zvýšilo o 1,6 % a inženýrské stavitelství o 2,8 %. Údaje za prosinec 2022 Eurostat zveřejní podle předběžného harmonogramu dne 20. 2. 2023.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Pro udržitelnost cestovního ruchu je klíčová vyváženost

22:08 CzechTourism: Pro udržitelnost cestovního ruchu je klíčová vyváženost

Víte, jak se na udržitelnost cestovního ruchu dívají lidé z různých oborů? Jakou roli v cestování hr…